rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (416) z dnia 10.07.2016

Wynagrodzenie w stałej stawce w razie absencji zasiłkowej i rozwiązania umowy w trakcie miesiąca

Pracownica wynagradzana stałą stawką miesięczną przez większą część miesiąca przebywała na urlopie rodzicielskim. Po powrocie wystąpiła o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, na co uzyskała zgodę jeszcze przed końcem miesiąca. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten miesiąc?

W zależności od rodzaju nieobecności w pracy stosowane są dwie metody obliczania wynagrodzenia ustalonego w stałej stawce miesięcznej za przepracowaną część miesiąca. Określają je przepisy rozporządzenia o wynagrodzeniu. Absencje te w praktyce dzieli się na:

1) zasiłkowe, tj. takie, za które przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek z ubezpieczeń społecznych,

2) niezasiłkowe, np. nieobecność nieusprawiedliwiona, stawiennictwo na wezwanie organu uprawnionego, a także nawiązanie lub rozwiązanie umowy w trakcie miesiąca.

Wynagrodzenie określone w stałej miesięcznej wysokości przysługujące za część miesiąca, w przypadku absencji wymienionych w pierwszym punkcie ustala się według zasad określonych w § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu, natomiast w drugim - zgodnie z § 12 tego aktu. W pierwszym przypadku należy:

  • miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30, następnie
     
  • otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w odpowiednim dokumencie (tu we wniosku o urlop rodzicielski), dalej
     
  • obliczoną kwotę odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

W drugim dokonuje się następujący obliczeń:

  • miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
     
  • otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę godzin nieprzepracowanych,
     
  • obliczoną kwotę odejmuje od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Przepisy prawne Rozporządzenie o wynagrodzeniu
dostępne jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl

Przykład

Pracownica jest zatrudniona w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku i wynagradzana stałą stawką w wysokości 2.400 zł miesięcznie. Do 27 maja 2016 r. korzystała ona z urlopu rodzicielskiego, a 30 maja 2016 r. rozwiązała umowę uzyskując akceptację pracodawcy na ofertę porozumienia stron w tej sprawie.

Jej wynagrodzenie za pracę w maju br. wyniosło 120 zł, co wynika z następującego wyliczenia:

  • kwota pomniejszenia z powodu urlopu rodzicielskiego: 2.400 zł : 30 = 80 zł; 80 zł x 27 dni = 2.160 zł,
     
  • kwota pomniejszenia w związku z rozwiązaniem umowy: 2.400 zł : 160 godz. = 15 zł; 15 zł x (1 dzień x 8 godz.) = 120 zł,
     
  • wynagrodzenie za pracę: 2.400 zł - (2.160 zł + 120 zł) = 120 zł.

Pracownica otrzymała też zasiłek macierzyński za 27 dni.
 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Zaprezentowane metody znajdują zastosowanie tylko wówczas, gdy pracownik przepracował jakąś część obowiązującego go czasu pracy. Jeżeli nie pracował w ogóle, wynagrodzenie nie przysługuje. Analogiczne wnioski płyną z odpowiedzi resortu pracy nadesłanej do naszego Wydawnictwa 12 sierpnia 2015 r., gdzie czytamy m.in.: "(...) W opinii Departamentu Prawa Pracy w MPiPS zwrot »przepracowana część miesiąca« należy utożsamiać z sytuacją, w której pracownik przepracował część obowiązującego go wymiaru czasu pracy w danym miesiącu (...)". Zdaniem Departamentu powołany wyżej przepis § 11 ust. 1 rozporządzenia (oraz stosowany odpowiednio przepis § 11 ust. 2 tego rozporządzenia) nie dotyczy zatem sytuacji, gdy pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby, która objęła jego rozkładowe dni pracy i nie pracował w danym miesiącu.

Przykład

Załóżmy, że pracownica, o której mowa w poprzednim przykładzie rozwiązała umowę 28 maja 2016 r. Ponieważ nie wykonywała w tym miesiącu pracy, wynagrodzenie jej nie przysługiwało (otrzymała tylko zasiłek macierzyński za 27 dni).

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.