rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (510) z dnia 10.06.2020

Obliczanie wynagrodzenia za okres pracy i przestoju w razie wystąpienia niezdolności do pracy

Z powodu COVID-19 w trakcie miesiąca wprowadziliśmy przestój ekonomiczny i obniżyliśmy wynagrodzenia. Jeden z pracowników w tym okresie chorował. Jak obliczyć jego wynagrodzenie, jeśli przysługuje w stawce miesięcznej?

Pracodawca, który odnotował określony spadek obrotów gospodarczych spowodowany epidemią COVID-19 oraz spełnia pozostałe warunki wskazane w art. 15g ust. 1 i 9 specustawy, może w drodze porozumienia zawartego ze związkami zawodowymi, a w razie ich braku z przedstawicielami pracowników, wprowadzić w zakładzie przestój ekonomiczny, obniżając jednocześnie wynagrodzenie, maksymalnie o 50%, z zachowaniem wynagrodzenia minimalnego odpowiednio do wymiaru czasu pracy pracownika. Przy ustalaniu warunków przestoju ekonomicznego nie stosuje się wypowiedzenia zmieniającego (art. 15g ust. 15 specustawy). Jeżeli pracownik jest w grupie osób objętych porozumieniem, wiąże ono również jego, nie naruszając przepisów prawa.

Okres przestoju powinien wynikać z porozumienia (jest obligatoryjnym elementem tego aktu), zakreślając czas, w którym pracownikowi przysługuje obniżona stawka. Jeśli ma ona charakter miesięczny oraz wprowadzono ją w trakcie miesiąca, to wynagrodzenie za ten miesiąc składa się z sumy dwóch kwot, przed i po obniżce. Wielkość ta nie ma przy tym statusu miesięcznej stawki wynagrodzenia. Poszczególne składniki tej sumy ustala się natomiast według stawki godzinowej, będącej ilorazem wynagrodzenia i nominału danego miesiąca (por. pismo GIP z 6 kwietnia 2009 r., znak GPP-471-4560-24/09/PE/RP dotyczące obliczania wynagrodzenia po zmianie wymiaru czasu pracy w ciągu miesiąca, a więc w okolicznościach zbliżonych do omawianych).

Więcej przeczytasz w Na temat ustalania świadczeń chorobowych pracownika objętego przestojem ekonomicznym pisaliśmy w UiPP nr 10/2020, str. 16-17.

Niezdolność do pracy spowodowana chorobą z prawem do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego powoduje konieczność obniżenia wynagrodzenia w stawce miesięcznej. Dokonuje się tego w sposób wskazany w § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu. Zgodnie z powołanym przepisem, miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę odejmuje się od stawki za cały miesiąc. W powołanym przepisie chodzi przy tym o stawkę obowiązującą w dacie niezdolności, czyli jeśli ulega ona zmianie w trakcie miesiąca o stawkę sprzed i po zmianie, odpowiednio do okresów choroby.

Przykład

Pracodawca z powodu COVID-19 od 14 kwietnia do 13 czerwca 2020 r. wprowadził przestój ekonomiczny z obniżeniem wynagrodzenia o 20%, obejmując nim wszystkich pracowników produkcyjnych, którzy pracują w systemie podstawowym, od poniedziałku do piątku. Jeden z nich, wynagradzany stawką 3.500 zł miesięcznie, był niezdolny do pracy od 6 do 17 kwietnia 2020 r.

Obliczając wynagrodzenie pracownika za kwiecień 2020 r., pracodawca ustalił:

1) stawkę dzienną pomniejszenia z tytułu choroby za okres przed i po obniżce, tj.: 3.500 zł : 30 = 116,67 zł; 3.500 zł x 80% = 2.800 zł; 2.800 zł : 30 = 93,33 zł,

2) wysokość wynagrodzenia za kwiecień przed obniżeniem z powodu choroby, tj.:

    • za okres do 13 kwietnia: 3.500 zł : 168 godz. = 20,83 zł; 8 dni x 8 godz. x 20,83 zł = 1.333,12 zł,
       
    • za okres od 14 kwietnia (przestój): 2.800 zł : 168 godz. = 16,67 zł; 13 dni x 8 godz. x 16,67 zł = 1.733,68 zł,
       
    • razem: 1.333,12 zł + 1.733,68 zł = 3.066,80 zł,

3) wynagrodzenie po obniżeniu z powodu choroby: 3.066,80 zł - (116,67 zł x 8 dni + 93,33 zł x 4 dni) = 1.760,12 zł.

Zwracamy uwagę! Resort pracy wyjaśnił, że w przypadku niezdolności do pracy opłacanej zasiłkiem:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "(...) można objąć takiego pracownika porozumieniem, ale wnioskować o dofinansowanie do wynagrodzenia na tego pracownika można dopiero gdy powróci z zasiłku chorobowego. (...)". Jednak "(...) Dofinansowanie przysługuje na pracowników, którzy w drodze zawartego porozumienia zostali objęci przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy i pobiera wynagrodzenie chorobowe finansowane ze środków pracodawcy. (...)" (por. wyjaśnienie resortu pracy dostępne na stronie internetowej www.gov.pl/web/rodzina/wsparcie-dla-przedsiebiorcow-odpowiadamy-na-pytania).

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.