rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 37 (974) z dnia 9.05.2013

Składka na FEP za starszego pracownika

Zatrudniamy pracownika (mężczyznę), który wykonuje pracę w szczególnych warunkach. W tym miesiącu skończy on 60 lat. Od kiedy pracodawca jest zwolniony z opłacania za niego składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Po ukończeniu 60 lat przez pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze pracodawca nadal będzie musiał opłacać za niego składkę na FEP. Osiągnięcie przez pracownika odpowiedniego wieku nie zwalnia bowiem pracodawcy z opłacania składki na ten Fundusz.

Za osoby m.in. zatrudnione na podstawie umowy o pracę, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat - w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat - w przypadku mężczyzn, pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy. Zwolnienie to wynika z art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Pracodawca korzysta z tego uprawnienia przez nieograniczony czas.

Analogiczne zwolnienie dotyczy też składki na FGŚP. W przypadku gdy osoba zatrudniona m.in. na etacie kończy odpowiedni wiek (55 lub 60 lat w zależności czy jest to kobieta czy mężczyzna), pracodawca nie opłaca za nią również składki na FGŚP. To zwolnienie określone jest w art. 9b ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych… (Dz. U. z 2006 r. nr 158, poz. 1121 ze zm.).


Składkę na FEP pracodawca opłaca od dnia rozpoczęcia przez pracownika wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a obowiązek ten ustaje z dniem zaprzestania jej wykonywania.


Natomiast obowiązek opłacania składki na FEP wynika z ustawy o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 r. nr 237, poz. 1656 ze zm.). Pracodawcy muszą ją opłacać za pracowników urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. i wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 tej ustawy). Żaden jednak z przepisów ustawy o emeryturach pomostowych nie zwalnia pracodawcy z opłacania składki na ten Fundusz w przypadku, gdy zatrudniona osoba wykonująca wskazane prace osiągnęła wiek 55 lat - w przypadku kobiet lub 60 lat - w przypadku mężczyzn.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SkladkaZUS.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

lipiec 2014
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Sklep internetowy - www.sklep.gofin.pl
Przewodnik Prenumeratora - www.PrzewodnikPrenumeratora.gofin.pl
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60