rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 30 (1905) z dnia 14.04.2022

Naliczenie składki zdrowotnej w razie korzystania z podatkowej ulgi dla młodych

Zawarliśmy umowę o pracę z osobą, która nie ma ukończonych 26 lat i z racji wieku korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego (z tzw. ulgi dla młodych). Czy w takim przypadku powinniśmy obniżyć składkę zdrowotną do 0 zł?

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne pracownika pracodawca przekazuje do ZUS w wysokości 9% podstawy wymiaru. Jeśli jednak przychody pracownika, stanowiące podstawę wymiaru składki zdrowotnej, są stosunkowo niskie, wówczas pracodawca przekazuje tę składkę w wysokości obniżonej do kwoty zaliczki na pdof wyliczonej dla danego zatrudnionego, zgodnie z dyspozycją wynikającą z art. 83 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej... (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.). Jednak po zmianach wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu składka zdrowotna nie powinna być pomniejszana do kwoty faktycznej zaliczki za dany miesiąc, tylko do kwoty odpowiadającej kwocie zaliczki na podatek dochodowy, obliczanej na zasadach obowiązujących na dzień 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że od 2022 r. zaliczka na podatek dochodowy dla celów ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na pdof powinna być obliczana na dotychczasowych zasadach, czyli np. z zastosowaniem miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek w wysokości obowiązującej do 31 grudnia 2021 r., tj. 43,76 zł, czy kosztów uzyskania przychodów w wysokości 250 zł (lub podwyższonych w kwocie 300 zł).

Zasadę tę należy również stosować w celu obliczenia hipotetycznej zaliczki m.in. u osób, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), tj. korzystających - tak jak osoba, o której mowa w pytaniu - z tzw. ulgi dla młodych. Jest to uregulowane w art. 83 ust. 2a ustawy zdrowotnej. Z ust. 2b tego przepisu wynika jednocześnie, że kwotę zaliczki na pdof, do której powinno nastąpić obniżenie wysokości składki zdrowotnej, stanowi zaliczka obliczona zgodnie z przepisami ustawy o pdof w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że obliczając należności składkowe dla osób korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, pracodawca musi obliczyć - według zasad obowiązujących na dzień 31 grudnia 2021 r. - zaliczkę na pdof, ale tylko w celu sprawdzenia, czy wyliczona składka zdrowotna podlega obniżeniu do wysokości hipotetycznej zaliczki na podatek dochodowy czy nie (przykład).

Przykład

Firma zawarła od 11 kwietnia br. umowę o pracę z 24-letnią osobą, która korzysta ze zwolnienia z pdof, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof (nie korzysta równocześnie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy o pdof). Pracownik nie zrezygnował ze stosowania kosztów uzyskania przychodów oraz złożył PIT-2 (tj. upoważnił pracodawcę do stosowania kwoty zmniejszającej podatek). Z umowy o pracę otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3.700 zł (jest wypłacane na koniec każdego miesiąca).

Za dni przepracowane w kwietniu 2022 r. pracownik otrzyma na koniec tego miesiąca wynagrodzenie w kwocie 2.589,76 zł. Od tej wypłaty firma dokona następujących obliczeń składkowo-podatkowych:

- podstawa wymiaru składek społecznych: 2.589,76 zł
- łączna kwota składek społecznych finansowana ze środków pracownika: 355,06 zł
- podstawa wymiaru składki zdrowotnej: 2.234,70 zł
- składka na ubezpieczenie zdrowotne (9%): 201,12 zł
- hipotetyczna zaliczka na pdof według przepisów o pdof obowiązujących na dzień 31 grudnia 2021 r.:
koszty uzyskania przychodu: 250,00 zł
podstawa obliczenia zaliczki: 1.985,00 zł
zaliczka na pdof (17%): 293,69 zł
- zaliczka do urzędu skarbowego: 0 zł
- do wypłaty [2.589,76 zł - (355,06 zł + 201,12 zł)] = 2.033,58 zł

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SkladkaZUS.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń

KALKULATORY

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.