rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
Uwaga: Do 31 stycznia 2022 r. część płatników składek przekazuje do ZUS informację ZUS IWA za 2021 r. Uwaga: Przedsiębiorca zamierzający opłacać mały ZUS plus do 31 stycznia br. dokonuje odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń Uwaga: W styczniu "mały" pracodawca powiadamia pracowników o rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-16A, PIT-19A za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: CIT-6R, CIT-6AR, CIT-10Z, CIT-11R za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A, PIT-4R, PIT-8AR za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US druku ZAW-RD, tj. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (1109) z dnia 20.10.2021

Składki ZUS od wynagrodzenia wypłaconego pracownicy z umowy zlecenia

Pracownica w związku z urodzeniem dziecka przebywała na urlopie macierzyńskim. Obecnie korzysta ona z urlopu rodzicielskiego (zasiłek macierzyński wypłaca jej ZUS). W czasie tego urlopu będzie wykonywać u nas umowę zlecenia. Czy w tej sytuacji od kwoty wynagrodzenia wypłaconego jej ze zlecenia mamy naliczyć składki społeczne i zdrowotną?

Wykonywanie umowy zlecenia w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego (tu: za okres przebywania na urlopie rodzicielskim) powoduje tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Ubezpieczeniom tym taka osoba podlega obligatoryjnie z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego, a na zasadzie dobrowolności może przystąpić do nich także z tytułu wykonywanej umowy zlecenia.

Osoby pobierające zasiłek macierzyński są objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Określa to art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.), dalej: ustawy systemowej. Nie podlegają one pozostałym ubezpieczeniom społecznym (tj. chorobowemu i wypadkowemu). Nie są też objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Mimo to, w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zachowują prawo do świadczeń zdrowotnych gwarantowanych przez NFZ. Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym podlegają także osoby wykonujące m.in. umowę zlecenia (art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Zatem wykonywanie umowy zlecenia w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego powoduje tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych. Rozstrzygającym jest w takim przypadku art. 9 ust. 1c powołanej ustawy. Z przepisu tego wynika, iż ubezpieczeniom emerytalno-rentowym taka osoba podlega z racji pobieranego zasiłku macierzyńskiego, natomiast z umowy zlecenia ubezpieczenia te są dla niej dobrowolne.

Jeśli pracownica, o której mowa w pytaniu, nie zechce przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, wówczas z tytułu wykonywanej umowy zlecenia będzie podlegała tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgłoszenia zleceniobiorcy wyłącznie do tego ubezpieczenia płatnik dokonuje na formularzu ZUS ZZA. Od przychodu uzyskiwanego ze zlecenia pracodawca będzie zobowiązany naliczać składkę zdrowotną. Jeśli bowiem zleceniobiorca jest wynagradzany kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, to podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi dla niego przychód w rozumieniu przepisów o PDOF, uzyskiwany z tytułu wykonywanego zlecenia.

Jeśli pracownica, o której mowa w pytaniu, z tytułu umowy zlecenia nie przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, to w dokumentach rozliczeniowych, sporządzonych za dany miesiąc, pracodawca powinien wykazać ją w imiennym raporcie ZUS RZA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 X X oraz składką zdrowotną (9%) naliczoną od wynagrodzenia wypłaconego jej z tytułu umowy zlecenia. Oprócz tego powinien nadal wykazywać ją w imiennym raporcie ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 X X i odpowiednim kodem świadczenia/przerwy (przykład).

Przykład

Pracownica przebywa na urlopie rodzicielskim do 31 grudnia 2021 r. Zasiłek macierzyński z tego tytułu wypłaca jej organ rentowy. Od 1 listopada 2021 r. pracodawca zawrze z nią umowę zlecenia. Za wykonaną pracę w ramach umowy zlecenia będzie ona otrzymywała (na koniec każdego miesiąca) wynagrodzenie w kwocie 3.800 zł.

Z uwagi na to, że pracownica nie wystąpiła o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi, pracodawca od 2 listopada br. zgłosi ją ze zlecenia do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 0 0.

W dokumentach rozliczeniowych sporządzonych do ZUS za listopad 2021 r., pracodawca wykaże ją w imiennym raporcie:

  • ZUS RZA - z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 0 0 oraz składką zdrowotną w kwocie 342 zł, naliczoną od podstawy wymiaru w wysokości 3.800 zł,
  • ZUS RSA - z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 0 0, okresem urlopu macierzyńskiego 01.11.2021-30.11.2021, liczbą dni 30 oraz kodem świadczenia/przerwy 319.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SkladkaZUS.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.