rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (494) z dnia 10.10.2019

Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek pracownika zatrudnionego w trakcie miesiąca

1) Pod koniec września br. zatrudniliśmy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy. Za przepracowaną część miesiąca uzyskał on wynagrodzenie w wysokości 713,92 zł, którego wypłata nastąpiła na początku października br. Składka zdrowotna obliczona od tego wynagrodzenia była wyższa od zaliczki na podatek dochodowy. Czy należało obniżyć ją do wysokości wyliczonej zaliczki?

Tak, w okolicznościach wskazanych w pytaniu należało zastosować art. 83 ust. 1 ustawy zdrowotnej. Na mocy powołanego przepisu, w przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, o którym mowa w art. 85 ust. 1-13 ustawy zdrowotnej (tu pracodawcę), jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika, składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki. W przepisie tym mowa jest o składce zdrowotnej ustalonej zgodnie z art. 7981 ustawy zdrowotnej, czyli w wysokości 9% podstawy wymiaru. Przy ustalaniu podstawy wymiaru tej składki stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika, z zastrzeżeniem że:

  • nie stosuje się wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz nie stosuje się ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o sus (art. 81 ust. 5 ustawy zdrowotnej),
     
  • pomniejsza się ją o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek, potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego, zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 81 ust. 6 ustawy zdrowotnej).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy wymiaru podlega odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy (art. 27b ust. 2 ustawy o pdof).

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania i dodatkowo, że pracownikowi przysługują podstawowe koszty uzyskania przychodów (250 zł) i złożył pracodawcy PIT-2.

Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia za wrzesień br., wypłaconego w październiku br. przedstawia się następująco:

- podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne: 713,92 zł,
- składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika:
713,92 zł x 9,76% + 713,92 zł x 1,5% + 713,92 zł x 2,45% 
97,88 zł,
- podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne:
713,92 zł - 97,88 zł
616,04 zł,
- składka zdrowotna w wysokości 9% podstawy wymiaru:
616,04 zł x 9%
55,44 zł*),
- składka zdrowotna do odliczenia od podatku:
616,04 zł x 7,75%
47,74 zł,
- zaliczka na podatek dochodowy:
713,92 zł - 250 zł - 97,88 zł = 366 zł (po zaokrągleniu),
366 zł x 17% - 43,76 zł = 18,46 zł,
18,46 zł - 18,46 zł 
0,00 zł.

Uwaga*): Składka na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9% podstawy wymiaru, tj. w kwocie 55,44 zł, została obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy i wynosi 18,46 zł.

Kwota do wypłaty dla pracownika to 597,58 zł (713,92 zł - 97,88 zł - 18,46 zł).


Zwracamy uwagę!
Obok części składek na ubezpieczenia społeczne, pracodawca z własnych środków może być obowiązany do opłacania za pracownika także składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na temat opłacania tych składek za pracownika zatrudnionego w trakcie miesiąca pisaliśmy w UiPP nr 18/2019, str. 7-8.


2) Pracownik z pytania 1 we wrześniu br. nie otrzymał żadnych wypłat. Czy w związku z tym należy wykazać go w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za ten miesiąc?

Pracownik podlega obligatoryjnie ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Pracodawca powinien dokonać zgłoszenia pracownika do przedmiotowych ubezpieczeń w terminie 7 dni od daty powstania ich obowiązku na formularzu ZUS ZUA. Następnie w dokumentach rozliczeniowych sporządzanych za dany miesiąc pracodawca obowiązany jest wykazać pracownika z rozliczonymi składkami bądź przerwami w opłacaniu składek.

Pracownik z pytania we wrześniu br. podlegał ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, tym samym powinien być wykazany w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za ten miesiąc. Ponieważ w tym miesiącu nie uzyskał przychodu podlegającego oskładkowaniu ani też nie wystąpiły żadne przerwy w opłacaniu składek, właściwym jest wykazanie go w raporcie ZUS RCA z "zerowymi" podstawami wymiaru składek i z "zerowymi" składkami.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.SkladkaZUS.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń

KALKULATORY

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.