rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (448) z dnia 10.11.2017

Obliczenie wynagrodzenia w razie podwyżki w trakcie miesiąca i absencji zasiłkowej

1) Z pracownikiem zatrudnionym na okres próbny do 30 października 2017 r. zawarliśmy bez dnia przerwy kolejną umowę o pracę na czas określony. Jak obliczyć wynagrodzenie za październik br., jeżeli był on wynagradzany stawką minimalną, która w nowym angażu uległa podwyższeniu do 2.500 zł?

Przepisy o charakterze powszechnym nie regulują metody, według której należy dokonać ustalenia wynagrodzenia za miesiąc, w trakcie którego nastąpiło podwyższenie jego kwoty. Ogólnie przyjęta praktyka odwołuje się w tym zakresie do § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu.

Przepisy prawne Przepisy rozporządzenia o wynagrodzeniu dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.

Według powołanej regulacji, w celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik nie przepracował pełnego miesiąca z uwagi na absencję inną niż tzw. zasiłkowa:

  • miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, następnie
     
  • otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieprzepracowanych, dalej
     
  • obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Zdaniem większości autorów, zaprezentowaną metodę stosuje się jednak tylko w tej części, która prowadzi do ustalenia stawki godzinowej. Stawkę tę mnoży się następnie przez liczbę godzin przepracowanych podczas jej obowiązywania. Tak ustalone wynagrodzenie za okres przed i po podwyższeniu sumuje się otrzymując wynagrodzenie za przepracowany miesiąc. Ten sposób wskazała również Państwowa Inspekcja Pracy w stanowisku z 6 kwietnia 2009 r. w sprawie obliczania wynagrodzenia przy zmianie etatu w ciągu miesiąca (znak GPP-471-4560-24/09/PE/RP).

Przykład

Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, do 30 października br. był wynagradzany stawką 2.000 zł miesięcznie, a od 31 października (na podstawie nowej umowy) 2.500 zł miesięcznie. Za ten miesiąc przysługiwało mu wynagrodzenie w wysokości 2.022,08 zł, na które składała się:

  • część za okres od 1 do 30 października br.: 2.000 zł : 176 godz. = 11,36 zł; 11,36 zł x (21 dni x 8 godz.) = 1.908,48 zł,
     
  • część za dzień 31 października br.: 2.500 zł : 176 godz. = 14,20 zł; 14,20 zł x (1 dzień x 8 godz.) = 113,60 zł.


2) Pracownica do 8 listopada br. przebywała na urlopie macierzyńskim. Jak obliczyć jej wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca? Nadmieniamy, że jest ona wynagradzana stałą stawką miesięczną.

W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownikowi za pozostałą część tego miesiąca przysługuje zasiłek macierzyński stosuje się odpowiednio § 11 ust. 1 rozporządzenia o wynagrodzeniu (§ 11 ust. 2 rozporządzenia o wynagrodzeniu). A zatem miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni, za które przysługiwał zasiłek macierzyński. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania i dodatkowo, że pracownica jest wynagradzana stałą stawką miesięczną w wysokości 3.400 zł oraz że w listopadzie br. nie wystąpią inne absencje.

Za listopad br. pracownicy przysługuje wynagrodzenie za pracę w wysokości 2.493,36 zł, zgodnie z wyliczeniem: 3.400 zł : 30 = 113,33 zł; 113,33 zł x 8 dni = 906,64 zł; 3.400 zł - 906,64 zł = 2.493,36 zł oraz zasiłek macierzyński za 8 dni.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.