Gazeta Podatkowa nr 75 (1220) z dnia 17.09.2015
Niedyspozycyjny pracownik bez wynagrodzenia
Zatrudniamy pracownika na stanowisku spawacza, do czego potrzebne są określone kwalifikacje. Pracownik zaniedbał ich odnowienia i stawił się do pracy bez koniecznych uprawnień. Pracodawca podjął decyzję o przydzieleniu mu innej pracy do czasu uzyskania kwalifikacji, jednak przed tą decyzją pracownik przez kilka godzin pozostawał bez zajęcia. Czy za te godziny (pracownik przebywał wtedy w zakładzie) należy mu się wynagrodzenie?
NIE. Zgodnie z art. 128 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Kodeks pracy nie definiuje pojęcia pozostawania w dyspozycji pracodawcy. Na podstawie orzecznictwa i piśmiennictwa z zakresu prawa pracy można jednak przyjąć, że w dyspozycji pracodawcy pozostaje zatrudniony, który, będąc w odpowiednim dla wykonywanej pracy stanie psychofizycznym:
- wykonuje umówioną pracę (lub inną przydzieloną mu przez pracodawcę),
- pozostaje w gotowości do świadczenia pracy, zgodnie z dyspozycjami pracodawcy.
Jeżeli mowa jest o odpowiednim dla świadczenia pracy stanie psychofizycznym pracownika, to trzeba podkreślić, iż oznacza to gotowość pracownika do wykonywania obowiązków służbowych w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę oraz z zachowaną możliwością wykorzystania swoich kompetencji i uprawnień, koniecznych do wykonywania zadań służbowych. W przedstawionej sytuacji pracownik nie spełnił wymogów tak rozumianej dyspozycyjności, z powodu braku uprawnień koniecznych do wykonywania pracy. Okresu bezczynności z tego powodu nie można zaliczyć mu do czasu pracy z prawem do wynagrodzenia.
Przykład Pracownik zatrudniony w charakterze kierowcy stawił się do pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Dzień wcześniej policja odebrała mu jednak prawo jazdy. Faktu stawienia się pracownika do pracy nie można uznać za pozostawanie w dyspozycji pracodawcy. Pracownik nie posiadał dokumentu uprawniającego go do wykonywania umówionej pracy. Nawet w przypadku pozostawania w zakładzie czas tam spędzony nie może zostać uznany za czas pracy, chyba że pracodawca przydzielił w tym czasie pracownikowi inne obowiązki - za porozumieniem stron bądź w drodze czasowego przeniesienia na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym. |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|