rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
Uwaga: Do 31 stycznia 2022 r. część płatników składek przekazuje do ZUS informację ZUS IWA za 2021 r. Uwaga: Przedsiębiorca zamierzający opłacać mały ZUS plus do 31 stycznia br. dokonuje odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń Uwaga: W styczniu "mały" pracodawca powiadamia pracowników o rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-16A, PIT-19A za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: CIT-6R, CIT-6AR, CIT-10Z, CIT-11R za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A, PIT-4R, PIT-8AR za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US druku ZAW-RD, tj. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (456) z dnia 10.03.2018

Opieka pracownika nad chorym dzieckiem, w tym w czasie choroby niepracującej matki

1) Czy pracownik-ojciec 3-miesięcznego dziecka może otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli sprawuje opiekę w czasie choroby tego dziecka? Nadmieniamy, że matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim.

Tak. Co do zasady, zgodnie z art. 34 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, gdy poza pracownikiem ubiegającym się o jego wypłatę są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym mogący zapewnić opiekę dziecku. Za domownika, w rozumieniu przepisów ustawy zasiłkowej, nie uważa się m.in. osoby całkowicie niezdolnej do pracy lub chorej.

Sprawowanie osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat uprawnia rodziców do zasiłku opiekuńczego, nawet gdy w gospodarstwie domowym pozostają inni członkowie rodziny mogący zapewnić tę opiekę. Matkę dziecka korzystającą z urlopu macierzyńskiego także należałoby traktować jako domownika mogącego zapewnić opiekę choremu dziecku. Ponieważ jednak powołanego wyżej przepisu nie stosuje się w razie sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat, pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy, pomimo iż matka mogłaby tę opiekę zapewnić.

Pracownik ma możliwość ubiegania się o wypłatę zasiłku opiekuńczego również nad zdrowym dzieckiem, gdy stale opiekująca się nim matka nie może sprawować tej opieki z powodu swojej choroby (lub pobytu w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne). Wówczas jednak powinien udokumentować okres niemożności zapewnienia opieki dziecku przez matkę, przedkładając pracodawcy, oprócz oświadczenia Z-15A, również zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku zawierające:

  • imię i nazwisko żony (matki dziecka) stale opiekującej się dzieckiem,
     
  • okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem przez ojca,
     
  • imię i nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka oraz
     
  • pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie.


2) Pracownik przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 5 lat. Oświadczył jednocześnie, że jego żona jest osobą niepracującą, ale nie może sprawować opieki nad dzieckiem z uwagi na własną chorobę. Czy takie oświadczenie wystarczy do wypłaty zasiłku opiekuńczego?

Tak. Zasiłek opiekuńczy wypłaca się m.in. z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej), o ile poza pracownikiem wnioskującym o jego wypłatę nie ma innych domowników mogących zapewnić opiekę dziecku.

Jak już wyjaśniliśmy w odpowiedzi na poprzednie pytanie, za członka rodziny mogącego zapewnić opiekę nie uważa się osoby chorej. Na tę okoliczność wystarczy przedłożenie oświadczenia.

Zwolnienia lekarskie z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem podlegają również kontroli prawidłowości ich wykorzystywania. W przypadku osób pobierających zasiłek opiekuńczy sprawdza się, czy poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.