rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (578) z dnia 10.04.2023

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w razie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy

Pracownik 7 listopada 2022 r. uległ wypadkowi w drodze do pracy i od tego dnia przebywa na zwolnieniu lekarskim, za które wypłacamy mu zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru. Wkrótce zostanie wyczerpany pełny okres zasiłkowy i w związku z tym pracownik wystąpił o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Czy to świadczenie także będzie mu przysługiwało w wysokości 100% podstawy wymiaru?

Nie, wypadek w drodze do pracy nie uprawnia do świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku, świadczenia chorobowe przysługują:

  • z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy, o którym mowa w art. 3 ustawy wypadkowej,
  • z ubezpieczenia chorobowego, jeśli zdarzenie nie ma związku z pracą bądź też zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, o którym mowa w art. 57b ust. 1 ustawy emerytalnej.

W pierwszym przypadku pracownik od pierwszego dnia absencji nabywa prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, nawet jeśli w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał jeszcze okresu płatności wynagrodzenia chorobowego (art. 8 ust. 2 ustawy wypadkowej). Natomiast w drugim przypadku pracownik ma najpierw prawo do wynagrodzenia za czas choroby, czyli odpowiednio przez pierwsze 33/14 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w ciągu roku kalendarzowego, a dopiero po wykorzystaniu tego limitu (od 34./15. dnia) do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego.

Wysokości świadczeń chorobowych przysługujących pracownikowi, który uległ wypadkowi, przedstawia poniższa tabela:

przyczyna powstania niezdolności do pracy wysokość świadczenia chorobowego
wynagrodzenie chorobowe zasiłek chorobowy świadczenie rehabilitacyjne
pierwsze 3 miesiące pozostały okres
wypadek przy pracy nie przysługuje 100% podstawy wymiaru
wypadek w drodze do pracy lub z pracy 100% podstawy wymiaru 90% podstawy wymiaru 75% podstawy wymiaru
wypadek niezwiązany z pracą 80% podstawy wymiaru*) 80% podstawy wymiaru 90% podstawy wymiaru 75% podstawy wymiaru
*) chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Jak zatem wynika z powyższego, ustawodawca określił co prawda wyższą wysokość świadczeń chorobowych z ubezpieczenia chorobowego przyznawanych ubezpieczonym w związku z niezdolnością do pracy powstałą w wyniku wypadku w drodze do pracy (lub z pracy), jednakże dotyczy to wyłącznie wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego. Nie przekłada się natomiast na wysokość świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli ZUS przyzna pracownikowi z pytania świadczenie rehabilitacyjne, to będzie ono należne w wysokości odpowiednio 90% i 75% podstawy wymiaru. W wydanej decyzji ZUS wskaże okres, na jaki zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne, a także jego procentową wysokość.

Zwracamy uwagę! Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego jest wypłacane w wysokości 100% podstawy wymiaru wyłącznie w przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży (art. 19 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2023
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.