rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (524) z dnia 10.01.2021

Świadczenie rehabilitacyjne rozpoczynające się w I kwartale 2021 r. bez waloryzacji

Z dniem 3 stycznia 2021 r. zleceniobiorca wykorzystał pełny 182-dniowy okres wypłaty zasiłku chorobowego. Ponieważ jest on nadal niezdolny do pracy, decyzją ZUS zostało mu przyznane prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 3 miesięcy. Czy dla celów jego wypłaty powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku?

Nie, ponieważ pierwszy dzień przyznanego świadczenia przypada w kwartale, w którym wskaźnik waloryzacji nie przekracza 100%.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane przez lekarza orzecznika ZUS ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności (art. 18 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (360 dni).

Świadczenie to oblicza się jako procent podstawy wymiaru ostatnio wypłacanego ubezpieczonemu zasiłku chorobowego. Jego miesięczna wysokość wynosi odpowiednio:

  • 90% podstawy wymiaru za okres pierwszych 3 miesięcy świadczenia (90 dni) i 75% tej podstawy za pozostały przyznany okres lub
  • 100% podstawy wymiaru za cały okres przyznanego świadczenia - gdy niezdolność do pracy przypada w czasie ciąży.
Kalkulatory Kalkulator wysokości świadczenia rehabilitacyjnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.

Zasady waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego reguluje art. 19 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Waloryzacja jest więc przeprowadzana, gdy pierwszy dzień, od którego przyznano świadczenie rehabilitacyjne przypada w kwartale, w którym wskaźnik wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w powołanym przepisie, przekracza 100%. W I kwartale 2021 r. wskaźnik waloryzacji wynosi 97,0% (Mon. Pol. z 2020 r. poz. 1056).

Ważne: Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, którego pierwszy dzień przypada najwcześniej 1 stycznia i nie później niż 31 marca 2021 r. nie podlega waloryzacji.

W związku z powyższym, podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego zasiłku chorobowego stanowiąca podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego od 4 stycznia 2021 r. nie podlega podwyższeniu. Nie może jednak być ona niższa od najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych, która w 2021 r. dla pracowników pełnoetatowych wynosi 2.416,12 zł. W sytuacji, gdy wypłata świadczenia rehabilitacyjnego zostanie przedłużona na kolejny okres (rozpoczynający się w II kwartale 2021 r.), to ustalona podstawa nie będzie podlegała waloryzacji wskaźnikiem obowiązującym w tym kwartale. Czynności tej dokonuje się bowiem tylko raz, tj. pierwszego dnia, od którego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.