rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (483) z dnia 1.05.2019

Zasiłek opiekuńczy za czas opieki nad chorym dzieckiem w przypadku pracy zmianowej rodziców

Pracownik, zatrudniony w systemie pracy zmianowej, złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 9 lat w okresie od 11 do 15 marca br. Jego żona wykonuje pracę w różnych godzinach. Czy pracodawca powinien był wypłacić zasiłek opiekuńczy za cały wnioskowany okres, w tym także za dni, które dla niego i jego żony były wolne od pracy?

Ustalając prawo do zasiłku opiekuńczego, należy przeanalizować harmonogram czasu pracy rodziców dziecka w dniach wskazanych we wniosku Z-15A, za które jeden z nich ubiega się o wypłatę tego świadczenia.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki m.in. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat (art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Jest on wypłacany, co do zasady, za każdy dzień sprawowania opieki, pod warunkiem że w tym czasie nie ma innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym mogącego zapewnić opiekę dziecku (nie dotyczy to opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).

W sytuacji, gdy oboje rodzice dziecka, bądź jedno z nich, pracują w systemie pracy zmianowej, to zasiłek opiekuńczy przysługuje za dni sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, w których mieliby wykonywać pracę na tych samych zmianach, a także na różnych zmianach, jeżeli dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy, wskutek dojazdu lub dojścia do pracy i z pracy (por. pkt 259 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Zwracamy uwagę! Jeśli zwolnienie lekarskie obejmuje także dni będące dla pracownika wolnymi od pracy, to za te dni wypłaca się zasiłek opiekuńczy nawet wówczas, gdy jest domownik, np. matka dziecka, mogący zapewnić opiekę dziecku, pod warunkiem że wniosek o wypłatę zasiłku obejmuje te dni. Pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 8/2019, str. 19-20.

Przykład

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 5 dni z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 9 lat. We wniosku o wypłatę zasiłku opiekuńczego Z-15A wskazał cały okres, na który wystawiono zwolnienie. Zgodnie z przedłożonym harmonogramem czasu pracy żony, w tym okresie ich rozkład czasu pracy był następujący:

dzień 11.03. 12.03. 13.03. 14.03. 15.03.
Pn Wt Śr Cz Pt
pracownik 2200-600 wolne wolne 600-1400 600-1400
pracownica 1000-1830 wolne 1000-2000 745-1545 745-1645

Pracownik nabył prawo do zasiłku opiekuńczego za okres od 12 do 15 marca br. (czyli za dni wolne oraz dni, w których godziny pracy rodziców pokrywały się). Za 11 marca br. zasiłek opiekuńczy nie przysługiwał, gdyż w tym dniu żona pracownika mogła zapewnić opiekę choremu dziecku. Z limitu dni, za które w 2019 r. przysługuje zasiłek opiekuńczy zostały wykorzystane 4 dni.

Gdyby pracownik we wniosku Z-15A wskazał, iż ubiega się o zasiłek opiekuńczy tylko za 14 i 15 marca 2019 r., to tylko za te dni otrzymałby to świadczenie. Limit dni, za które w 2019 r. przysługuje zasiłek opiekuńczy pomniejszono by o 2 dni.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń

KALKULATORY

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.