rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 97 (2076) z dnia 4.12.2023

Wysokość rodzinnego kapitału opiekuńczego a okres jego pobierania

Pół roku temu urodziłam syna i z tego tytułu chciałabym się ubiegać o przyznanie rodzinnego kapitału opiekuńczego. Podobno świadczenie to należne jest przez okres 24 miesięcy. Czy dotyczy to także opcji wypłaty po 1.000 zł miesięcznie?

NIE. Jeśli Czytelniczka spełni warunki do uzyskania rodzinnego kapitału opiekuńczego i wybierze opcję wypłaty po 1.000 zł miesięcznie, to będzie miała wypłacane to świadczenie maksymalnie przez 12 miesięcy.

Ten tzw. kapitał z założenia przysługuje przez kolejne 24 miesiące liczone od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia. Tak wynika z art. 4 ust. 4 ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym (Dz. U. z 2023 r. poz. 883), która wprawdzie (w art. 5 ust. 1) przewiduje dwie opcje wypłaty tego świadczenia, tj. w wysokości 500 zł lub 1.000 zł miesięcznie na dziecko w rodzinie, ale jednocześnie (w art. 5 ust. 3) zastrzega, iż łączna wysokość wypłaconego kapitału nie może być wyższa niż 12.000 zł na dziecko.

Wniosek o jego przyznanie składa się do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej, za pośrednictwem:

  • portalu PUE ZUS,
  • aplikacji mZUS,
  • portalu Emp@tia albo
  • bankowości elektronicznej.

Najlepiej to zrobić w okresie od pierwszego dnia, w którym dziecko kończy 9. miesiąc życia do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc życia. W przypadku bowiem złożenia wniosku:

  • przed ww. okresem - wniosek nie będzie podlegał rozpatrzeniu,
  • po upływie ww. okresu - kapitał będzie przysługiwał od miesiąca złożenia wniosku, a łączna wysokość kapitału ulegnie obniżeniu o 500 zł za każdy miniony miesiąc.

To właśnie we wniosku o ustalenie kapitału rodzic ubiegający się o to świadczenie wskazuje miesięczną wysokość, w jakiej ma być ono wypłacane. Swoją decyzję w tym zakresie osoba uprawniona może zmienić, także na swój wniosek, ale tylko raz w okresie otrzymywania kapitału.

Dla Prenumeratorów GOFIN

Zakładając, że syn Czytelniczki urodził się w maju 2023 r., z wnioskiem o rodzinny kapitał opiekuńczy będzie mogła ona wystąpić najwcześniej 1 lutego 2024 r., a w celu otrzymania świadczenia w pełnej wysokości powinna to zrobić nie później niż 30 czerwca 2024 r., wskazując, iż chce otrzymywać to świadczenie np. w wysokości 1.000 zł miesięcznie.

Ponieważ jednak Czytelniczka nie wspomniała czy ma więcej dzieci, warto dodać, iż rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu jedynie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, jeżeli dziecko to wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki lub ojca (art. 4 ust. 1 ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym). Jeśli zatem półroczny syn jest jej jedynym dzieckiem, nie otrzyma na niego tego świadczenia.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

marzec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.