rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (536) z dnia 10.07.2021

Ustalenie okresu wypłaty zasiłku opiekuńczego obejmującego dni wolne od pracy

Zwolnienie lekarskie wystawione pracownicy na 10 dni z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem obejmuje sobotę i niedzielę, które w naszej firmie są dniami wolnymi od pracy. W druku Z-15A pracownica wskazała, że ubiega się o wypłatę zasiłku za cały okres zwolnienia. Czy powinniśmy dokonać wypłaty zasiłku również za dwa dni wolne?

Zgodnie ze złożonym wnioskiem, pracownica ubiega się o wypłatę zasiłku opiekuńczego za cały okres niezdolności do pracy spowodowanej koniecznością zapewnienia osobistej opieki choremu dziecku. Jeżeli spełnia warunki do uzyskania tego zasiłku, to należy dokonać jego wypłaty za cały okres objęty wnioskiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień wskazany w zwolnieniu lekarskim, nie wyłączając dni wolnych od pracy, w ramach obowiązującego limitu wynoszącego co do zasady 60 dni w danym roku kalendarzowym (art. 11 ust. 4 w zw. z art. 35 ust. 2 oraz art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). W przypadku ubiegania się o to świadczenie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 2 lat, warunkiem jego otrzymania jest brak w czasie sprawowania opieki innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, mogącego zapewnić tę opiekę (art. 34 ustawy zasiłkowej). Mowa tu o małżonku (ojcu dziecka) lub innej osobie zobowiązanej do opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Ważne: Pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym osoby mogącej zapewnić opiekę choremu dziecku dokumentuje się oświadczeniem składanym na druku Z-15A (pkt 1 w sekcji "Oświadczam, że").

Jeśli więc pracownica spełnia warunki niezbędne do przyznania zasiłku opiekuńczego, to może on zostać wypłacony za cały okres zwolnienia lekarskiego, tj. nie tylko za dni, w których zobowiązana była świadczyć pracę, ale także za dni wolne od pracy (tu sobotę i niedzielę). W tym przypadku nie ma znaczenia, że w dniach wolnych od pracy jest ojciec chorego dziecka (lub inny domownik) mogący zapewnić opiekę. Miałoby to znaczenie, gdyby pracownica - według harmonogramu czasu pracy - była zobowiązana do świadczenia pracy w sobotę i/lub niedzielę. Wówczas zasiłek opiekuńczy zostałby wypłacony tylko za dni sprawowania opieki, w których nie było domownika mogącego zapewnić opiekę dziecku, a w sobotę i/lub niedzielę pracownica mogłaby podjąć pracę.

Zwracamy uwagę! Z limitu 60 dni opieki przysługującego w roku kalendarzowym "zdejmuje się" dni, za które zasiłek został wypłacony. Gdyby więc pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku tylko za dni opieki przypadającej na dni robocze, to sobota i niedziela nie zmniejszyłyby pozostałego do wykorzystania limitu.

Przykład

Pracownica i jej mąż wychowują dwoje dzieci w wieku 7 i 4 lat. Oboje świadczą pracę w normach podstawowych od poniedziałku do piątku. W lipcu 2021 r. pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat - zwolnienie wystawiono od 1 do 14 lipca 2021 r. (14 dni).

Jeśli we wniosku o zasiłek opiekuńczy (Z-15A) pracownica wskazała, że występuje o wypłatę zasiłku opiekuńczego:

  • od 1 do 2 lipca (2 dni), od 5 do 9 lipca (5 dni) i od 12 do 14 lipca 2021 r. (3 dni), to z limitu 60 dni opieki wykorzysta 10 dni (za dwie soboty i niedziele objęte zwolnieniem lekarskim zasiłek nie zostanie wypłacony),
  • od 1 do 14 lipca 2021 r., to z limitu 60 dni wykorzysta 14 dni (za soboty i niedziele zasiłek opiekuńczy zostanie wypłacony).

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.