rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (499) z dnia 1.01.2020

Od 1 stycznia 2020 r. nowy limit dni, za które w danym roku przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica od 23 grudnia 2019 r. do 6 stycznia 2020 r. sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 7 lat. Za okres opieki przypadającej w grudniu 2019 r. nie został jej wypłacony zasiłek opiekuńczy, gdyż wcześniej wraz z mężem wykorzystała pełny roczny limit. Jak potraktować dni opieki przypadające w grudniu 2019 r.? Czy od 1 stycznia 2020 r. można podjąć wypłatę zasiłku opiekuńczego? Nadmieniamy, że obydwoje rodzice dziecka pracują i nie ma innego domownika, który mógłby zapewnić mu opiekę w czasie choroby.

Dni opieki przypadającej na grudzień 2019 r. należy potraktować jako nieobecność usprawiedliwioną bez prawa do zasiłku. Natomiast za okres od 1 do 6 stycznia 2020 r. pracownica jest uprawniona do zasiłku opiekuńczego.

Zgodnie z art. 32 i 33 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:

1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad: 

  • zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w okolicznościach określonych przepisami art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej,
     
  • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,

2) 30 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi niepełnosprawnymi (odpowiednio w wieku 14-18 lat lub 8-18 lat), o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2a i 2b ustawy zasiłkowej,

3) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innym chorym członkiem rodziny (tj. małżonkiem, rodzicem dziecka, rodzicami, ojczymem, macochą, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem oraz dziećmi w wieku powyżej 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki).

Co istotne zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny (nie ma to zastosowania, gdy opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).

Ważne: Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w danym roku kalendarzowym (art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

W sytuacji, gdy opieka sprawowana jest wyłącznie nad dziećmi niepełnosprawnymi oraz innymi chorymi członkami rodziny (w granicach podanych limitów), zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie za okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.

Podane limity stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego przypisany jest zatem do roku kalendarzowego, w którym sprawowana jest opieka. Jeżeli, tak jak w pytaniu, konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (lub innym chorym członkiem rodziny) powstała w 2019 r. i trwa nieprzerwanie nadal, to od 1 stycznia 2020 r. okres ten należy liczyć z nowego limitu. Nie ma znaczenia, że w poprzednim roku pracownica nie miała prawa do zasiłku opiekuńczego z powodu wyczerpania pełnego przysługującego jej limitu jego wypłaty.

Jeśli zaś chodzi o dni opieki przypadającej na grudzień 2019 r., to należy je potraktować jako dni nieobecności usprawiedliwionej bez prawa do wynagrodzenia/zasiłku. Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są bowiem zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy (§ 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy... - Dz. U. z 2014 r. poz. 1632). Zgodnie z § 3 tego rozporządzenia, dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy jest m.in. zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 55 ust. 1 ustawy zasiłkowej.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, do którego pracownica nabyła prawo w styczniu 2020 r. będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za miesiące (odpowiednio 12 lub pełne kalendarzowe) poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (tu grudzień 2019 r.), a nie miesiące poprzedzające powstanie prawa do zasiłku.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.