rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 26 (1797) z dnia 1.04.2021

Czy babcia może skorzystać z zasiłku opiekuńczego na chorego wnuka?

Zatrudniam pracownicę, która chciałaby skorzystać z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym 4-letnim wnukiem. Czy faktycznie świadczenie to może być jej przyznane, jeżeli dziecko ma rodziców? Pracownica swój wniosek uzasadnia tym, że rodzice dziecka nie mogą obecnie przerwać pracy, aby się nim zaopiekować. 

Pracownica, o której mowa w pytaniu, może skorzystać z zasiłku opiekuńczego, jednak nie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, tylko z tytułu opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny, i to, o ile spełnia ustawowe warunki do uzyskania prawa do tego świadczenia.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad osobami wskazanymi w art. 32 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, a więc m.in. nad:

  • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat lub
  • innym chorym członkiem rodziny.

Przy czym, w świetle art. 32 ust. 3 i 2 ustawy zasiłkowej, odpowiednio za:

  • dzieci (m.in. chore w wieku do lat 14) uznaje się tu dzieci:
    • własne ubezpieczonego lub jego małżonka,
    • przysposobione albo
    • przyjęte na wychowanie i utrzymanie,
  • innych (chorych) członków rodziny uważa się:
    • małżonka,
    • rodziców, rodzica dziecka,
    • ojczyma, macochę,
    • teściów,
    • dziadków,
    • wnuki,
    • rodzeństwo oraz
    • dzieci w wieku powyżej 14 lat,

jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Biorąc pod uwagę powyższe, pracownica, o której mowa w pytaniu, będąca babcią chorego 4-latka, zakładając, że ma wystawione zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (np. e-ZLA):

  • nie może skorzystać z zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14, ale
  • może nabyć prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad innym chorym członkiem rodziny, tj. wnukiem, o ile pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki (warunek ten uważa się za spełniony także wówczas, gdy ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym tylko przez okres choroby - patrz komentarz ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępny na stronie www.zus.pl).

Warto w tym miejscu wskazać, iż w przypadku, gdyby pracownica, ubiegając się o świadczenie, korzystała z opracowanego przez organ rentowy formularza wniosku o zasiłek opiekuńczy, musiałaby przedłożyć formularz Z-15B - Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, a nie Z-15A - Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Oczywiście omawiane świadczenie jest należne, jeżeli:

  • w danym roku kalendarzowym nie został jeszcze wykorzystany limit tego świadczenia, określony w art. 33 ustawy zasiłkowej, wynoszący odpowiednio 14 i 60 dni (patrz tabela) oraz
  • poza ubezpieczoną nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny (wnukowi).
Uprawnienia do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem/wnukiem w wieku 4 lat
Osoba wymagająca opieki
chore dziecko w wieku 4 lat
Osoba sprawująca opiekę
matka lub ojciec dziecka babcia
Opieka dla celów uprawnień do zasiłku
opiekuńczego uznawana jest za sprawowaną nad
chorym dzieckiem w wieku do lat 14 innym chorym członkiem rodziny
Wymagany formularz wniosku o zasiłek opiekuńczy
Z-15A Z-15B
Liczba dni świadczenia do wykorzystania
w danym roku kalendarzowym*
60 dni w roku kalendarzowym, przy czym 14 dni w roku kalendarzowym, przy czym
łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie więcej niż odpowiednio 30** lub 60 dni w roku kalendarzowym
Dodatkowy warunek uzyskania świadczenia
poza ubezpieczonym nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny (wnukowi)***
* niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki
** w przypadku gdy opieka jest sprawowana wyłącznie nad chorym lub zdrowym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku do ukończenia 18 lat i innym chorym członkiem rodziny
*** warunek ten nie jest wymagany wyłącznie wówczas, gdy opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.