rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
Uwaga: Do 31 stycznia 2022 r. część płatników składek przekazuje do ZUS informację ZUS IWA za 2021 r. Uwaga: Przedsiębiorca zamierzający opłacać mały ZUS plus do 31 stycznia br. dokonuje odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń Uwaga: W styczniu "mały" pracodawca powiadamia pracowników o rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-16A, PIT-19A za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: CIT-6R, CIT-6AR, CIT-10Z, CIT-11R za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A, PIT-4R, PIT-8AR za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US druku ZAW-RD, tj. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 59 (1516) z dnia 23.07.2018

Zmiana regulaminu wynagradzania i umowy o pracę

Chcemy zmienić regulamin wynagradzania w ten sposób, że usuniemy z niego zapis o dodatku za warunki szkodliwe oraz obniżymy wysokość premii regulaminowej (określonej jako procent od wynagrodzenia zasadniczego). Planujemy też zrezygnować z premii uznaniowej. Czy takie zmiany, oprócz wprowadzenia aneksu do regulaminu, wymagają zmiany umowy o pracę każdego pracownika?

TAK, przy czym zmiany indywidualnych umów o pracę nie muszą obejmować pozbawienia prawa do premii uznaniowej.

Zdecydowana większość zmian w zakładowych przepisach płacowych (regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym pracy) wymaga modyfikacji nie tylko tych aktów zakładowych, ale również umowy o pracę. Jest to konsekwencją tego, że warunki wynagradzania określone w regulaminie wynagradzania czy układzie zbiorowym są jednocześnie warunkami indywidualnej umowy o pracę, nawet jeżeli nie są w niej zapisane. Dlatego zmiana regulaminu wynagradzania (układu zbiorowego) na ogół wymaga również zmiany umowy o pracę. Może to nastąpić przez:

  • dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego lub
     
  • zawarcie porozumienia o zmianie warunków umowy o pracę.

O zmianach regulaminu wynagradzania pracodawca informuje pracowników w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy, np. poprzez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń.

Zmiany podane do wiadomości pracowników generalnie wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od ich ogłoszenia, jednak niezależnie od tego terminu modyfikacja indywidualnych umów o pracę (w zakresie wprowadzanych zmian) wchodzi w życie dopiero:

  • po upływie okresu wypowiedzenia - w przypadku dokonania wypowiedzenia zmieniającego,
     
  • z datą określoną w porozumieniu stron, a jeżeli nie została wskazana, z datą jego zawarcia - w razie podpisania wspomnianego porozumienia (tzw. aneksu).


Zmiany zakładowych przepisów płacowych wymagają uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej, jeżeli występuje u danego pracodawcy.


Tylko w wyjątkowych sytuacjach zmiana zakładowych przepisów płacowych nie pociąga za sobą konieczności zmiany umowy o pracę - ma to miejsce w razie zawieszenia postanowień aktów zakładowych, z których wynikały określone uprawnienia pracownicze, czy wprowadzenia korzystniejszych warunków zatrudnienia dla ogółu pracowników (art. 91art. 24113 K.p.). Ponadto zmiana umowy o pracę nie jest potrzebna w razie "zabrania" przez pracodawcę prawa do premii uznaniowej. Jeżeli bowiem określony składnik wynagrodzenia ma charakter uznaniowy, wówczas rezygnacja z niego nie wymaga zmiany warunków umowy o pracę. Wystarczy, że pracodawca nie podejmie decyzji o przyznaniu tego składnika. Premia uznaniowa, o której mowa w pytaniu, jest świadczeniem ze stosunku pracy o charakterze nieroszczeniowym (wbrew swojej nazwie jest to w istocie nagroda). Pracownik nie może wymagać od pracodawcy wypłacenia takiej premii, nawet wówczas, gdy w jego ocenie spełnił warunki jej otrzymania. Z tego względu nie ma potrzeby zmiany umowy o pracę w zakresie takiego składnika wynagrodzenia.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.