rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
Uwaga: Do 31 stycznia 2022 r. część płatników składek przekazuje do ZUS informację ZUS IWA za 2021 r. Uwaga: Przedsiębiorca zamierzający opłacać mały ZUS plus do 31 stycznia br. dokonuje odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń Uwaga: W styczniu "mały" pracodawca powiadamia pracowników o rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-16A, PIT-19A za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: CIT-6R, CIT-6AR, CIT-10Z, CIT-11R za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A, PIT-4R, PIT-8AR za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US druku ZAW-RD, tj. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (947) z dnia 20.04.2017

Obowiązki formalne przy rezygnacji z wypłacania regulaminowej premii miesięcznej

Z uwagi na kłopoty finansowe chcemy zrezygnować z premii miesięcznej wypłacanej w firmie (w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego). Czy w takiej sytuacji wystarczy, że zmienimy regulamin wynagradzania, czy też powinniśmy dodatkowo aneksować umowy o pracę?

Oprócz zmiany samego regulaminu wynagradzania, pracodawca powinien też zmienić pracownikom umowy o pracę - za pomocą porozumienia stron lub poprzez wypowiedzenia zmieniające.

Z pytania wynika, że pracodawca zamierza zrezygnować z wypłacania premii miesięcznej o charakterze roszczeniowym oraz, że w firmie funkcjonuje regulamin wynagradzania, w którym zapisane jest prawo do tej premii.

Pierwszym krokiem będzie więc zmiana wspomnianego regulaminu. W piśmiennictwie przyjmuje się, że w takiej sytuacji pracodawców obowiązują te same zasady co przy wprowadzaniu samego regulaminu. Jeżeli w firmie działa zakładowa organizacja związkowa, planowana zmiana powinna być z nią uzgodniona. Bez takiego uzgodnienia pracodawca nie będzie mógł usunąć z regulaminu zapisów dotyczących premii miesięcznej.

Jeżeli natomiast w firmie nie funkcjonują związki zawodowe, pracodawca samodzielnie może zmodyfikować istniejący już regulamin wynagradzania - nie ma wówczas obowiązku przeprowadzania konsultacji z pracownikami (art. 772 § 4 Kodeksu pracy).

Zmiana wprowadzona w regulaminie wynagradzania zacznie obowiązywać po upływie dwóch tygodni od podania jej do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Zastosowanie będzie miał tu bowiem art. 772 § 6 K.p. Informacja taka najczęściej wywieszana jest na tablicy ogłoszeń lub przekazywana pracownikom "obiegiem", z obowiązkiem jej parafowania. O wprowadzonej zmianie załoga może być też poinformowana za pomocą poczty elektronicznej.

Wzór pisma informującego o zmianie regulaminu wynagradzania:

"Geoprojekt" Sp. z o.o. 
ul. Żuławska 48
02-098 Warszawa
Warszawa, 3 kwietnia 2017 r.
I n f o r m a c j a

Na podstawie art. 772 § 6 oraz art. 24112 § 2 pkt 1 w związku z art. 772 § 5 Kodeksu pracy, niniejszym informuję, że w regulaminie wynagradzania wprowadzona została następująca zmiana:

  • usunięty został w całości § 12 regulaminu wprowadzający prawo do premii miesięcznej oraz regulujący zasady jej przyznawania.

Informuję też, że zmiana ta została uzgodniona z zakładową organizacją związkową.

Pozostałe przepisy wspomnianego regulaminu pozostają bez zmian.

Pełna treść regulaminu wynagradzania, uwzględniająca przedstawioną zmianę, dostępna jest w dziale księgowości.

Potwierdzam zapoznanie się z informacją: 

1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

Prezes Zarządu
Jerzy Kowalczyk

W związku z tym, że zmiana będzie pociągać za sobą negatywne skutki dla pracowników (obniżenie wynagrodzeń), pracodawca będzie musiał też wypowiedzieć pracownikom dotychczasowe warunki umów o pracę. Warto zaznaczyć, że nie będą tu miały zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiadania umów o pracę, np. z uwagi na wiek pracownika (art. 24113 § 2 w związku z art. 772 § 5 K.p.).

Natomiast obowiązywać będą pozostałe zasady regulujące wypowiadanie wynikających z umów o pracę warunków pracy i płacy (wypowiedzenie zmieniające), które wynikają z art. 42 K.p. i odpowiednio z przepisów o wypowiedzeniu całkowitym - w tym dotyczące obowiązku zachowania formy pisemnej takiego wypowiedzenia oraz wymaganych terminów.

Prostszym rozwiązaniem będzie dokonanie zmiany umów o pracę za pomocą porozumienia stron. Zmiana taka może być przeprowadzona nawet z dnia na dzień, ale muszą na nią wyrazić zgodę obie strony stosunku pracy, a więc również pracownik, który ma być nią objęty. Wystarczy wówczas sporządzić aneksy do istniejących już umów.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Regulaminy wynagradzania:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.KodeksPracy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.