rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (442) z dnia 10.08.2017

Wypłata zasiłku dla zleceniobiorcy, z którym zawarto kolejną umowę zlecenia

Od kilku miesięcy zawieramy umowy zlecenia z tą samą osobą na następujące bezpośrednio po sobie okresy obejmujące pełne miesiące kalendarzowe. Pod koniec lipca 2017 r. zleceniobiorca zachorował i nabył prawo do zasiłku chorobowego. Zwolnienie lekarskie trwało do 5 sierpnia 2017 r. Pomimo tego od 1 sierpnia br. zawarliśmy z tą osobą kolejną umowę zlecenia. Czy możemy wypłacić zasiłek chorobowy za okres po 31 lipca 2017 r., czy powinniśmy jego wypłatę przekazać do ZUS?

Zgodnie z art. 61 ustawy zasiłkowej, płatnicy składek upoważnieni do wypłaty zasiłków ustalają prawo, obliczają wysokość oraz dokonują ich wypłaty za okres choroby przypadającej w czasie trwania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Osobom uprawnionym do zasiłków po ustaniu tytułu tego ubezpieczenia zasiłki chorobowe wypłaca wyłącznie ZUS.

Zleceniobiorca, o którym mowa w pytaniu, stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, które trwa nadal wobec zawarcia kolejnej umowy zlecenia bezpośrednio po poprzedniej. Cała orzeczona niezdolność do pracy przypada więc w czasie ubezpieczenia chorobowego. Tym samym zleceniodawca, uprawniony do wypłaty zasiłków, powinien kontynuować wypłatę świadczenia. Należy przy tym mieć na uwadze art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej, w myśl którego ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za całe zwolnienie, w czasie którego wykonywał pracę zarobkową lub wykorzystywał je w sposób niezgodny z jego celem.

Ważne: Za pracę zarobkową uważa się każdą pracę przynoszącą ubezpieczonemu przychód, wykonywaną m.in. na podstawie przepisów prawa pracy (np. umowy o pracę), bez względu na wymiar czasu pracy i okres jej wykonywania oraz podstawę prawną.

Samo przedłużenie umowy nie spowoduje utraty prawa do zasiłku, jeśli w okresie choroby umowa ta nie będzie wykonywana. Takie założenie można przyjąć w sytuacji opisanej w pytaniu. Umowa zlecenia została zawarta na kolejny miesiąc pomimo trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, jednak w czasie tej niezdolności nie jest wykonywana - jej podjęcie nastąpi po zakończeniu choroby.

Zwracamy uwagę! Praca zarobkowa wykonywana choćby przez jeden dzień orzeczonej niezdolności do pracy powoduje, że ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za wszystkie dni objęte tym zwolnieniem.

Przykład

Zleceniobiorca od 1 września 2016 r. wykonuje umowy zlecenia zawierane na okresy miesięczne. Z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. W okresie od 24 lipca do 10 sierpnia 2017 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Pomimo tego zleceniodawca, będący płatnikiem zasiłków, zawarł z nim kolejną umowę zlecenia od 1 do 31 sierpnia 2017 r. (w czasie choroby umowa nie była wykonywana).

Zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy. Jego płatnikiem nadal jest zleceniodawca.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że kolejna umowa zlecenia została zawarta po przerwie, tj. od 7 do 31 sierpnia 2017 r. (nie była wykonywana w okresie orzeczonej niezdolności do pracy).

Zleceniodawca przekazał do ZUS wypłatę zasiłku chorobowego przysługującego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, tj. od 1 do 10 sierpnia 2017 r. Zawarcie nowej umowy zlecenia nie spowodowało przejęcia wypłaty zasiłku przez zleceniodawcę.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.