rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (506) z dnia 10.04.2020

Wypłata zasiłku chorobowego po rozwiązaniu umowy o pracę zawartej na czas zastępstwa

Zatrudnialiśmy pracownika, który przez 4 tygodnie wykonywał pracę innej osoby w okresie jej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (umowa na zastępstwo). Kilka dni przed rozwiązaniem umowy stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i przekazania do ZUS wypłaty zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia?

Okres wyczekiwania pracowników na prawo do świadczeń chorobowych wynosi 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Wlicza się do niego wcześniejsze okresy tego ubezpieczenia, pod warunkiem że przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni albo przypadała na urlop wychowawczy lub bezpłatny. Natomiast pracownik legitymujący się wcześniejszym co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego nie musi spełniać warunku wyczekiwania na prawo do świadczeń za czas choroby - przysługują one już od pierwszego dnia niezdolności do pracy (art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

ZUS nie podejmie wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeśli na dzień rozwiązania umowy o pracę osoba zainteresowana nie spełniała warunków do wypłaty świadczeń chorobowych w czasie trwania zatrudnienia, np. pozostawała w zatrudnieniu do 30 dni. Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i po jego ustaniu, nie przysługuje za okres po zakończeniu umowy, jeżeli pracownik nie nabył prawa do zasiłku przed jej rozwiązaniem z powodu nieprzepracowania okresu wyczekiwania. Natomiast pracownik spełniający warunek posiadania wymaganego okresu ubezpieczenia nabywa prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę. Z tym jednak, że jeśli niezdolność do pracy powstanie już po rozwiązaniu umowy, to musi także spełnić warunki określone w art. 7 ustawy zasiłkowej, tj. zachować ciągłość w niezdolności do pracy wynoszącej co najmniej 30 dni i powstałej nie później niż w ciągu:

  • 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub
     
  • 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Jeżeli jednak pracownik, jak w przypadku opisanym w pytaniu, stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby jeszcze w czasie trwania umowy o pracę, to nie ma znaczenia ile dni choroby przypada na okres po ustaniu zatrudnienia.

Przykład

Pracownik zatrudniony od 2 do 31 marca 2020 r. (30 dni) stał się niezdolny do pracy z powodu choroby od 24 marca do 12 kwietnia 2020 r. (20 dni). Niezdolność do pracy powstała w czasie trwania umowy o pracę, z tym że pracownik nie udokumentował wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego. Nie nabył zatem prawa do świadczeń za czas choroby trwającej w zatrudnieniu (nie nastąpił 31. dzień ubezpieczenia chorobowego), a tym samym nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

Gdyby umowa o pracę była zawarta od 1 do 31 marca 2020 r., to pracownik nabyłby prawo do wynagrodzenia chorobowego za dzień 31 marca 2020 r. Spełniając warunek posiadania wymaganego okresu ubezpieczenia chorobowego w zatrudnieniu, otrzymałby również zasiłek chorobowy za okres po rozwiązaniu stosunku pracy.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.