rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 92 (1863) z dnia 18.11.2021

Wypadek w drodze do pracy nie uprawnia do zasiłku wypadkowego

Pracownik stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku, któremu uległ w drodze do pracy. Po otrzymaniu na profil płatnika składek wystawionego mu zaświadczenia lekarskiego, przekazałem do ZUS dokumenty dla celów wypłaty należnego mu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Nie jestem bowiem uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym. ZUS jednak stwierdził, iż pracownikowi nie przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, tylko 100-procentowe wynagrodzenie chorobowe (wypadkowe), które to ja powinienem mu wypłacić. Czy to prawda? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1362080)

Skoro, jak wynika z treści pytania, pracownik stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku w drodze do pracy, to faktycznie nie ma prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek taki przysługuje bowiem wyłącznie ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, o czym stanowi wprost art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1205 ze zm.).

Za czas niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracownik:

  • w pierwszej kolejności zachowuje prawo do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, o ile nie wykorzystał jeszcze w danym roku kalendarzowym pełnego limitu tego świadczenia, wynoszącego odpowiednio 33 lub - gdy pracownik najpóźniej w dniu 31 grudnia poprzedniego roku kalendarzowego ukończył 50 lat życia - 14 dni, i/lub
  • ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego - za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 lub odpowiednio 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Co istotne, zarówno jedno, jak i drugie świadczenie przysługuje pracownikowi:

  • od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia),
  • w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku,
  • za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Kwestie te regulują:

  • art. 92 § 1 pkt 2, § 2 i § 3 pkt 2 Kodeksu pracy oraz
  • art. 4 ust. 3 pkt 2, art. 11 ust. 2 pkt 3 i ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Przy czym płatnikiem wynagrodzenia chorobowego, w tym za okres niezdolności do pracy powstałej w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy, jest wyłącznie pracodawca, który finansuje to świadczenie z własnych środków. Natomiast zasiłek chorobowy wypłaca odpowiednio:

  • płatnik składek uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym lub
  • ZUS.

Skoro ZUS, będący płatnikiem zasiłków dla ubezpieczonych zatrudnionych przez uczestnika forum, nie podjął wypłaty zasiłku chorobowego dla pracownika, który uległ wypadkowi w drodze do pracy, można domniemać, iż pracownik ten nie korzystał jeszcze w tym roku z wynagrodzenia chorobowego albo nie wyczerpał pełnego obowiązującego go limitu tego świadczenia. Jeśli jednak ubezpieczony nadal będzie niezdolny do pracy, to odpowiednio od 34. lub 15. dnia niezdolności do pracy w 2021 r. ZUS przejmie wypłatę należnego mu zasiłku chorobowego (przykład). O okresie wypłaconego wynagrodzenia chorobowego uczestnik forum powinien jednak poinformować ZUS, wypełniając odpowiednio zaświadczenie płatnika składek, sporządzone np. na formularzu Z-3 (patrz przykładowo wypełnione fragmenty druku Z-3).

Przykład

Świadczenia należne pracownikowi, w zależności od przyczyny niezdolności do pracy, przy założeniu, że:

- niezdolność do pracy przypada w okresie od 1 października do 15 grudnia 2021 r.,
- jest to pierwsza niezdolność do pracy tego pracownika w 2021 r.,
- pracownik nie ukończył jeszcze 50 lat oraz
- pracodawca nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków.
Okres
niezdolności
do pracy
Rodzaj należnego świadczenia,
w przypadku gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku
w drodze do lub z pracy przy pracy
od 1 października
do 2 listopada 2021 r.
(tj. 33 dni)
wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę w wysokości 100% podstawy jego wymiaru zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego wypłacany przez ZUS w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku
od 3 listopada
do 15 grudnia 2021 r.
(tj. za pozostały okres)
zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego wypłacany przez ZUS w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku

Przykładowo wypełnione fragmenty druku Z-3
Wypadek w drodze do pracy nie uprawnia do zasiłku wypadkowego

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.