Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (512) z dnia 10.07.2020
Zliczanie okresów choroby do okresu zasiłkowego
Pracownica chorowała przez 5 dni stycznia br., a następnie, po kilkudniowej przerwie od 30 stycznia br. do nadal, jest nieprzerwanie niezdolna do pracy. Czy 5 dni choroby poprzedzającej ciągłość niezdolności należy zaliczyć do jednego okresu zasiłkowego? Nadmieniamy, że na zwolnieniach lekarskich nie było żadnego kodu literowego.
Co do zasady wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy wypłaca się przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby nie dłużej jednak niż przez 182 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej), tzw. okres zasiłkowy. Wlicza się do niego wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także poprzedniej niezdolności, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej niezdolności do pracy a powstaniem ponownej nie przekraczała 60 dni (art. 9 ustawy zasiłkowej).
W przedstawionym przypadku nie ma pewności, że pierwsze 5 dni niezdolności do pracy trwającej w styczniu 2020 r. zostało spowodowanych tą samą chorobą (brak kodu literowego "A" na kolejnym zwolnieniu lekarskim sugeruje, że jest to inne schorzenie), stąd dla jej uzyskania należałoby wystąpić z odpowiednim zapytaniem do lekarza leczącego lub do ZUS (na druku ZAS-64).
Jeśli dni te zostaną zaliczone do jednego okresu zasiłkowego, to wyczerpie się on z dniem 24 lipca 2020 r.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|