Gazeta Podatkowa nr 62 (1937) z dnia 4.08.2022
Uprawnienia do zasiłku chorobowego po wypadku przy pracy w nowej firmie
Kilka dni po podjęciu zatrudnienia w nowej firmie uległem wypadkowi przy pracy, w wyniku którego doznałem poważnego urazu głowy. Po dwóch tygodniach pobytu w szpitalu otrzymałem zwolnienie lekarskie na łączny okres 54 dni. Wiem, że w takiej sytuacji powinienem otrzymać 100-procentowy zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Pracodawca odmawia mi jednak wypłaty tego świadczenia. Ponoć wykorzystałem już pełny okres zasiłkowy. Faktycznie chorowałem przez 182 dni, ale ta moja poprzednia niezdolność do pracy wynikała z problemów z sercem, zakończyła się prawie dwa miesiące temu i to w trakcie zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy. Czy mój pracodawca ma rację? Co w tej sytuacji powinienem zrobić?
Skoro, jak wynika z treści pytania, Czytelnik wykorzystał już pełny okres zasiłkowy, a jego obecna niezdolność do pracy powstała przed upływem 61 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy, to pracodawca słusznie odmawia mu wypłaty zasiłku chorobowego.
Z zasiłku chorobowego, co do zasady, można korzystać przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn traktowanych na równi z tą niezdolnością, ale nie dłużej niż przez 182 dni lub - w przypadku gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - 270 dni. Przy czym nie chodzi tu wyłącznie o okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się bowiem także okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni, za wyjątkiem powstałej po przerwie niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży, która "otwiera" nowy okres zasiłkowy.
Kwestie te regulują art. 8 i 9 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową. Przepisy te, za sprawą art. 7 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1205 ze zm.), mają odpowiednie zastosowanie przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.
Nie ma zatem znaczenia, czy ta kolejna niezdolność do pracy, której okres przypada po przerwie krótszej niż 61 dni od poprzedniej niezdolności do pracy:
- została spowodowana inną chorobą, a nawet
- powstała w wyniku wypadku przy pracy albo choroby zawodowej i/lub
- powstała w okresie nowego zatrudnienia/zmianie tytułu ubezpieczenia chorobowego/wypadkowego.
Jeśli ubezpieczony uważa, że zostały naruszone jego uprawnienia w zakresie uprawnień do zasiłku, z wnioskiem o ustalenie tych uprawnień może wystąpić do ZUS.
Brak prawa do zasiłku chorobowego ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego nie musi jednak oznaczać, że Czytelnik pozostanie bez środków do życia. Może bowiem ubiegać się przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, także z ubezpieczenia wypadkowego, a więc w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku (zwaloryzowanej dla celów ustalenia wysokości tego świadczenia).
Przy czym o okolicznościach uzasadniających przyznanie tego świadczenia, mimo posiadania przez Czytelnika zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego jego niezdolność do pracy, będzie orzekał lekarz orzecznik, a ewentualnie w drugiej instancji stosowne orzeczenie wyda komisja lekarska ZUS.
Świadczenie to jest przyznawane ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy:
- na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy,
- o ile nie zachodzą negatywne przesłanki przyznania tego świadczenia, określone w art. 18 ust. 7 i 8 ustawy zasiłkowej.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|