rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (599) z dnia 1.03.2024

Uwzględnianie premii uznaniowej w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego

Pracodawca wypłaca pracownikom premię uznaniową, która zgodnie z regulaminem wynagradzania: "(...) przyznawana jest za czas efektywnie przepracowany oraz za czas urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego i innych usprawiedliwionych nieobecności, za które przysługuje wynagrodzenie. Premia nie przysługuje za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, urlop wychowawczy, urlop bezpłatny.". Czy premię wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego?

Decyzja o przyjmowaniu premii do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego zależy od zasad, na jakich jest ona wypłacana za czas absencji spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, co wyjaśniamy poniżej.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego (tj. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego) przysługujących pracownikom stosuje się odpowiednio rozdział 8 ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej (art. 7 ustawy wypadkowej).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi co do zasady za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego wlicza się do niej inne składniki wynagrodzenia (premie, nagrody, dodatki) wypłacane za dane okresy (np. miesięczne, kwartalne).

Ważne: Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku (art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Jak wynika z powyższego przepisu, aby składnik wynagrodzenia mógł być wliczany do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego musi spełniać następujące warunki:

  • pracownik nie może zachowywać do niego prawa w okresie pobierania tego zasiłku (co powinno wynikać z obowiązujących u pracodawcy przepisów płacowych),
  • nie może on być wypłacany za okres pobierania tego zasiłku.

Dodatkowych wyjaśnień w tym zakresie udzielił ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej (dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl). Wynika z nich, że w razie braku odpowiednich postanowień w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowach o pracę (u pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) o zachowywaniu prawa do składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie przysługuje za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru. Jeżeli jednak, mimo braku ww. postanowień, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okres pobierania zasiłku, składnika tego nie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku.

Premia, o której mowa w pytaniu, przyznawana jest za czas efektywnie przepracowany, nie jest zatem wypłacana za okresy absencji zasiłkowych. Z przepisów płacowych wynika, że pracownik nie zachowuje do niej prawa za okresy pobierania m.in. wynagrodzenia za czas choroby i świadczeń wypłacanych w ramach ubezpieczenia chorobowego. Tym samym powinna być ona uwzględniana w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego (z ubezpieczenia chorobowego), zasiłku opiekuńczego, zasiłku macierzyńskiego. Regulamin nie zawiera zapisów dotyczących zasad wypłaty premii za czas absencji spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Dlatego też jeśli w praktyce premia za miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej jest pracownikom:

  • zmniejszana za ten okres, to należy ją uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego,
  • wypłacana w pełnej wysokości za ten okres, to nie należy jej przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

Przykład

Pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premię. Pracodawca nie określił w regulaminie zasad wypłaty premii za okresy usprawiedliwionych nieobecności w pracy. W praktyce pracownik nie otrzymuje premii za miesiąc, w którym był nieobecny w pracy z powodu choroby (w tym spowodowanej wypadkiem przy pracy/chorobą zawodową) lub opieki, korzystania z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego/ojcowskiego.

Premia powinna być przyjmowana do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków opiekuńczego i macierzyńskiego.

Przykład

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że na przyznanie i wysokość premii nie mają wpływu absencje pracownika spowodowane wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (pracownik za miesiąc, w którym wystąpiły otrzymuje premię w pełnej przyznanej wysokości). Premia powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia chorobowego, zasiłków opiekuńczego i macierzyńskiego. Nie należy jej wliczać do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego.


Zwracamy uwagę!
W celu wyeliminowania wątpliwości w zakresie wliczania bądź nie danego składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego w ramach ubezpieczenia wypadkowego najlepiej, aby stosowny zapis w tej sprawie został ujęty w regulaminie wynagradzania. Zakładając, że pracodawca z pytania nie wypłaca pracownikom premii za czas absencji spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, do istniejącego zapisu w regulaminie mógłby dodać: "Premia nie przysługuje i nie jest wypłacana za czas niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej".

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.