rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (339) z dnia 1.05.2013

Ustalenie prawa do zasiłku opiekuńczego jednocześnie dla obojga rodziców

Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA z tytułu opieki nad chorym synem w wieku 6 lat. Jego żona - zatrudniona w tej samej firmie - przebywa na zwolnieniu lekarskim z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorą córką w wieku 3 lat. Okresy sprawowania osobistej opieki pokrywają się, z tym że opieka nad córką odbywa się w szpitalu. We wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innego członka rodziny mogącego zapewnić opiekę dzieciom. Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje obojgu rodzicom jednocześnie?

Ustalenie prawa do zasiłku opiekuńczego jednocześnie dla obojga rodziców
rys. Ustalenie prawa do zasiłku opiekuńczego jednocześnie dla obojga rodziców

Tak. Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorymi dziećmi, z których jedno przebywa w domu, a drugie w szpitalu, przysługuje obojgu rodzicom.

Zasiłek opiekuńczy jest przyznawany pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat. Stanowi o tym art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej.

Limit dni zasiłku opiekuńczego w danym roku kalendarzowym jest ograniczony i wynosi odpowiednio:

  • 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do ukończenia 8 lat, w przypadkach określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej oraz nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
     
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 roku życia oraz nad innym chorym członkiem rodziny.

Łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny w roku kalendarzowym rodzinie przysługuje nie więcej niż 60 dni (art. 33 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Limit ten stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Ważne: Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza pracownikiem są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny, za wyjątkiem opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Generalnie dziecko przebywające w szpitalu ma zapewnioną opiekę przez pracowników tej placówki. Jeżeli jednak lekarz leczący dziecko przebywające w szpitalu stwierdza, że przy dziecku jest niezbędna obecność rodzica to wystawia zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA za okres pobytu rodzica wraz z dzieckiem w szpitalu.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, lekarze leczący dzieci pracownika wystawili zaświadczenia lekarskie stwierdzające konieczność zapewnienia przez rodziców osobistej opieki nad obojgiem. Ponieważ dzieci w okresie choroby przebywają w różnych miejscach (szpital i dom), niemożliwe jest zapewnienie osobistej opieki tylko przez jednego z rodziców. Gdyby dzieci w okresie choroby pozostawały w domu, to z zasiłku opiekuńczego mógłby skorzystać tylko jeden z nich. Jeżeli więc limit 60 dni w 2013 r. nie został jeszcze wykorzystany, należy wypłacić zasiłek opiekuńczy zarówno pracownicy, jak i pracownikowi.


Zwracamy uwagę!
W przypadku gdy z zasiłku opiekuńczego korzystają oboje z rodziców, z limitu dni za które przysługuje zasiłek, należy odjąć dni opieki sprawowanej przez każdego rodzica.

  Przykład  

Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA orzekające konieczność sprawowania przez niego osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 6 lat w okresie od 22 do 30 kwietnia 2013 r. (9 dni). Żona pracownika od 17 do 30 kwietnia 2013 r. (14 dni) sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat, z tym że opieka w okresie od 17 do 24 kwietnia (8 dni) była sprawowana w szpitalu.

Pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego tylko za okres, w którym nie ma domownika mogącego zapewnić tę opiekę, tj. od 22 do 24 kwietnia 2013 r. (3 dni). Począwszy od 25 kwietnia 2013 r. pracownik nie miał prawa do zasiłku - po wyjściu z dzieckiem ze szpitala żona pracownika była domownikiem mogącym zapewnić opiekę obojgu chorym dzieciom.

Z limitu 60 dni opieki należy odjąć dni opieki sprawowanej przez matkę i ojca, czyli łącznie 17 dni (14 dni + 3 dni).

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

wrzesień 2014
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
Sklep internetowy - www.sklep.gofin.pl
Przewodnik Prenumeratora - www.PrzewodnikPrenumeratora.gofin.pl
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60