rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (472) z dnia 10.11.2018

Wypłata pracownikowi zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad chorym rodzicem

1) W jakich okolicznościach pracownik może ubiegać się o wypłatę zasiłku za czas opieki sprawowanej nad chorym ojcem?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad innym chorym członkiem rodziny (art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Długość okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu pozostaje bez wpływu na prawo do zasiłku opiekuńczego, gdyż przysługuje ono bez okresu wyczekiwania.

Za członka rodziny, nad którym sprawowanie opieki uprawnia do zasiłku, uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat, o ile pozostają z pracownikiem we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki (art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Warunek ten uważa się za spełniony także wówczas, gdy pracownik pozostaje z chorym we wspólnym gospodarstwie domowym tylko przez okres choroby.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli poza pracownikiem są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę choremu (art. 34 ustawy zasiłkowej). Przy czym za domownika mogącego zapewnić opiekę nie uważa się m.in. osoby:

  • całkowicie niezdolnej do pracy,
     
  • chorej,
     
  • która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,
     
  • będącej pracownikiem odpoczywającym po pracy na nocnej zmianie,
     
  • prowadzącej gospodarstwo rolne,
     
  • prowadzącej działalność pozarolniczą (por. pkt 265 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Jeżeli więc we wspólnym gospodarstwie domowym z chorym ojcem pozostaje matka pracownika, która z uwagi na wiek lub ograniczenia fizyczne nie może sprawować nad nim opieki, to uznaje się, że nie ma innego członka rodziny mogącego zapewnić opiekę. Podobnie będzie, gdy z chorym rodzicem mieszka np. rodzeństwo pracownika, które pozostaje w zatrudnieniu lub prowadzi działalność gospodarczą.

Liczba dni zasiłku opiekuńczego jest ograniczona w ciągu roku kalendarzowego i zależy od tego nad kim sprawowana jest opieka. W przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny zasiłek przysługuje nie dłużej niż 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Limit ten obowiązuje niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku i członków rodziny wymagających opieki. Co istotne, jest on wliczany do okresu 60 dni w roku kalendarzowym przewidzianych na opiekę nad dziećmi w wieku do 14 lat i do okresu 30 dni w roku kalendarzowym przewidzianych na opiekę nad dziećmi do ukończenia 18 lat legitymującymi się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Ważne: Przy ocenie, czy w danym roku kalendarzowym nie został przez pracownika wykorzystany przysługujący limit dni opieki, bierze się pod uwagę wszystkich członków jego rodziny korzystających w danym roku kalendarzowym z tego świadczenia oraz osób w rodzinie wymagających opieki.

W sytuacji, gdy rodzic pracownika jest chory, a lekarz leczący uzna, iż wskazana jest nad nim opieka drugiej osoby, powinien wystawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, tj. e-ZLA (lub ZUS ZLA - do 30 listopada 2018 r.).

Co ważne, jeśli pracownik na co dzień nie mieszka z rodzicami, to powinien zwrócić uwagę, aby lekarz w danych adresowych ubezpieczonego wpisał adres faktycznego pobytu w okresie sprawowania opieki (np. adres zamieszkania rodzica), co wynika z objaśnień zawartych na druku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

Aktywne druki i formularze Druk Z-15B dostępny jest w serwisie 
www.druki.gofin.pl.

Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego następuje po złożeniu przez pracownika, oprócz zaświadczenia lekarskiego, także wniosku o zasiłek zawierającego zakres danych, o których mowa w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87). W tym celu można skorzystać z przygotowanego przez ZUS druku Z-15B.

Ważne: Wypłata zasiłku następuje w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń, z tym że nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia przez pracownika dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Miesięczna wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy jego wymiaru. Przysługuje on pracownikowi w wysokości 1/30 tej podstawy za każdy dzień sprawowania osobistej opieki, w tym również za dni wolne od pracy, objęte zaświadczeniem lekarskim.

Poniżej przedstawiamy sytuacje, jakie mogą wystąpić w praktyce, w związku z ubieganiem się pracownika o wypłatę zasiłku opiekuńczego, przy założeniu, że w czasie sprawowania opieki nie ma innego członka rodziny pozostającego z chorym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Przykład

Pracownik w okresie od maja do sierpnia br. wykorzystał łącznie 50 dni opieki nad chorym dzieckiem w wieku 10 lat. Na początku listopada br. wystąpił o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 14 dni sprawowania opieki nad chorym ojcem. Pracownik nabył prawo do zasiłku opiekuńczego tylko za 10 dni opieki, tj. do wyczerpania limitu 60 dni w roku kalendarzowym.

Przykład

Pracownik przez 7 dni października br. sprawował opiekę nad chorym ojcem i z tego tytułu wystąpił o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jego brat w bieżącym roku wykorzystał już 9 dni zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorą matką. Ponieważ matka i ojciec należą do członków rodziny pracownika oraz jego brata, przysługuje mu prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym ojcem tylko za 5 dni, tj. do wyczerpania limitu 14 dni w roku kalendarzowym.

Przykład

Pracownica wystąpiła w listopadzie br. o zasiłek opiekuńczy za 10 dni sprawowania opieki nad chorym ojcem. W 2018 r. otrzymała już zasiłek opiekuńczy za 7 dni opieki nad chorą babką, a jej mężowi wypłacono zasiłek opiekuńczy za 5 dni z tytułu sprawowania opieki także nad chorym ojcem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownicy tylko za 2 dni opieki, gdyż ona i jej mąż otrzymali już w 2018 r. zasiłek opiekuńczy łącznie za 12 dni (7 dni + 5 dni) opieki nad innymi chorymi członkami rodziny.


2) Czy pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy, jeżeli w czasie pobytu rodzica w szpitalu będzie przebywał razem z nim, sprawując dodatkową opiekę? Mamy wątpliwości, gdyż rodzic pracownika będzie miał zapewnioną całodobową opiekę medyczną.

Odpowiedź na pytanie uzależniona jest od tego, czy pracownik otrzyma zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania osobistej opieki na chorym rodzicem przebywającym w szpitalu. Jeśli tak, to oznacza, że lekarz leczący uznał, iż jego opieka w szpitalu jest niezbędna. Wówczas pracownikowi należy wypłacić zasiłek opiekuńczy (oczywiście, o ile spełnia pozostałe warunki uprawniające go do tego zasiłku, o których mowa w odpowiedzi na pytanie 1). Pracodawca nie powinien tego kwestionować. Nie ma przy tym znaczenia, że rodzic przebywający w szpitalu ma zapewnioną opiekę personelu medycznego.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń

KALKULATORY

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.