rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (401) z dnia 1.12.2015

Prawo do zasiłku z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem na przełomie roku

Dziecko pracownicy pod koniec listopada br. uległo wypadkowi komunikacyjnemu i od tego dnia wymaga jej osobistej opieki. Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie do końca roku, jednak w połowie grudnia 2015 r. wyczerpie przysługujący jej okres 60 dni opieki w roku kalendarzowym. Czy w takim przypadku ze zwolnienia na dziecko może skorzystać jej mąż?

Nie. Maksymalny okres, przez który może być wypłacany zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dziećmi lub nad innymi chorymi członkami rodziny, wynosi nie więcej niż 60 dni w roku kalendarzowym. Wymiar ten przysługuje niezależnie od liczby osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego (czyli łącznie dla matki i ojca dziecka) oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Tak stanowi art. 33 ustawy zasiłkowej.

Limit dni, za które rodzinie przysługuje zasiłek opiekuńczy, jest zależny od tego nad jaką osobą sprawowana jest opieka. Jeśli opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 lub chorym dzieckiem w wieku do lat 14, wynosi on 60 dni. Natomiast opieka sprawowana nad innym chorym członkiem rodziny, za którego uznaje się m.in. dziecko w wieku powyżej 14 lat, uprawnia do zasiłku opiekuńczego maksymalnie przez okres 14 dni w roku kalendarzowym, z tym że limit ten wlicza się do łącznego wymiaru 60 dni opieki.

Ważne: Limit 60 dni, za który maksymalnie może być wypłacany rodzinie zasiłek opiekuńczy jest przypisany do roku kalendarzowego.

  Przykład  

Pracownica wraz z mężem wychowują dziecko w wieku 9 lat. W styczniu 2015 r. wykorzystała 14 dni, w lutym 9 dni i w maju 6 dni opieki nad chorym dzieckiem. Mąż pracownicy przez 10 dni lipca 2015 r. sprawował osobistą opiekę nad chorym ojcem. Łącznie do końca lipca 2015 r. rodzina wykorzystała 39 dni opieki (14 dni + 9 dni + 6 dni + 10 dni).

W listopadzie 2015 r. dziecko pracownicy uległo wypadkowi i wymaga sprawowania osobistej opieki. Pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie z tego tytułu na okres od 24 listopada do 31 grudnia 2015 r. (38 dni).

Ponieważ z limitu 60 dni opieki przysługującej w 2015 r. pracownica wraz z mężem wykorzystali już 39 dni, rodzinie pozostało jeszcze 21 dni opieki (60 dni - 39 dni). Pracodawca wypłaci więc zasiłek opiekuńczy tylko za okres od 24 listopada do 14 grudnia 2015 r.

Okres orzeczonej przez lekarza opieki przypadający od 15 do 31 grudnia 2015 r. pracodawca uzna za usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do świadczeń z tego tytułu.

Gdyby dziecko pracownicy po 31 grudnia 2015 r. nadal wymagało sprawowania przez nią osobistej opieki, to będzie ona mogła korzystać z nowego 60-dniowego zasiłku opiekuńczego przysługującego w 2016 r.

  Przykład  

Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu oraz że pracownica przedłoży kolejne zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem na okres od 1 do 30 stycznia 2016 r. (30 dni). Pracodawca wypłaci jej zasiłek opiekuńczy za cały okres tego zwolnienia. W 2016 r. rodzinie pozostanie do wykorzystania jeszcze 30 dni opieki (60 dni - 30 dni).

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Inne zasiłki i świadczenia:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.