rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 14 (2097) z dnia 15.02.2024

Wysokość zasiłku macierzyńskiego za dodatkowe 24 tygodnie

Pracownica urodziła dziecko pod koniec kwietnia 2023 r. Tydzień później za pośrednictwem poczty wpłynął do naszego zakładu skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz wniosek pracownicy o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym należnym jej wymiarze. Natomiast kilka dni temu pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za dodatkowe 24 tygodnie urlopu rodzicielskiego wraz ze swoim oświadczeniem o posiadaniu przez dziecko zaświadczenia uprawniającego do tego dłuższego zasiłku. W jakiej wysokości pracownicy przysługiwać będzie zasiłek macierzyński za te dodatkowe 24 tygodnie urlopu rodzicielskiego?

Zasiłek macierzyński za ten dodatkowy okres urlopu rodzicielskiego powinien być wypłacany pracownicy w takiej samej jak obecnie wysokości, która - jak wynika z treści pytania - wynosi 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Pracownica, która urodziła dziecko w okresie zatrudnienia, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, tj. odpowiednio za okres:

  • 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i
  • do 32 lub - w przypadku dziecka posiadającego tzw. zaświadczenie "Za życiem" (patrz ramka) - 56 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Zaświadczenie uprawniające do dłuższego wymiaru urlopu rodzicielskiego

Chodzi tu o zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. z 2023 r. poz. 1923), tj.:

- potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
- wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej.

Dla celów wypłaty zasiłku macierzyńskiego za ten wydłużony okres urlopu rodzicielskiego wystarczy, że ubezpieczony-rodzic dziecka do wniosku w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego dołączy swoje oświadczenie o posiadaniu przez dziecko wymaganego ww. zaświadczenia (art. 61b ust. 4a ustawy zasiłkowej).

Co prawda pełny wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu wynosi odpowiednio 41 lub 65 tygodni, jednak ustawodawca zastrzegł, iż każdemu z pracowników - rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z pełnego jego wymiaru i prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka. Dlatego pracownicy, której dziecko posiada zaświadczenie "Za życiem", przysługuje nie więcej niż 56 tygodni tego urlopu.

Kwestie te regulują art. 29 ust. 1 i art. 29a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową z uwzględnieniem art. 180 § 1 pkt 1art. 1821a § 1 pkt 1, § 2 pkt 1 i § 4 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).

Skoro pracownica, o której mowa w pytaniu, nie później niż 21 dni po porodzie złożyła pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, z wyłączeniem okresu 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługującego ojcu dziecka, miesięczny zasiłek macierzyński za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, tj. odpowiednio do 52 lub 76 tygodni, wynosi 81,5% podstawy wymiaru zasiłku (przykład).

Tak wynika z art. 31 ust. 3 ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w art. 31 ust. 3f zastrzega, iż zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w części przysługującej drugiemu rodzicowi dziecka (tj. do wspomnianych wyżej 9 tygodni), wynosi 70% podstawy zasiłku.

Przykład

Załóżmy, że pracownica, o której mowa w pytaniu, urodziła dziecko w dniu 29 kwietnia 2023 r. Pierwotnie udzielony jej urlop rodzicielski miał się zakończyć z dniem 26 kwietnia 2024 r., jednak na jej wniosek, po przedłożeniu oświadczenia o posiadaniu przez dziecko zaświadczenia "Za życiem", urlop ten został wydłużony na kolejne 24 tygodnie, tj. do 11 października 2024 r. Zasiłek macierzyński za cały okres, tj. od 29 kwietnia 2023 r. do 11 października 2024 r., przysługuje jej w wysokości 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeśli ubezpieczony ojciec dziecka wystąpi o należną mu część (do 9 tygodni) zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, otrzyma to świadczenie w wysokości 70% podstawy jego wymiaru.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.