rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 98 (1660) z dnia 9.12.2019

Urlop rodzicielski wykorzystywany w częściach a podstawa wymiaru zasiłku

Urlop rodzicielski ma być wykorzystywany przez pracownicę w częściach. Czy jeżeli przykładowo jedna z tych części przypadnie po 2 latach, to podstawa wymiaru zasiłku za okres tego urlopu rodzicielskiego powinna być taka sama? (pytanie nr 1249320)

NIE, chyba że w międzyczasie pracownica będzie korzystała ze świadczeń chorobowych i przerwy między nimi będą krótsze od 3 pełnych miesięcy kalendarzowych.

Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. pracownicy, która urodziła dziecko. Należny jest on wówczas przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.) jako okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Podstawę wymiaru zasiłku (m.in. macierzyńskiego) dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 lub - przy krótszym okresie zatrudnienia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przy czym nie ustala się jej na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Kwestie te regulują odpowiednio art. 29 ust. 1 pkt 1, art. 29a ust. 1 pkt 1, art. 36 ust. 1 i 2 oraz art. 43 z uwzględnieniem art. 47 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Udzielanie urlopu rodzicielskiego w częściach jest zgodne z przepisami art. 1821a, 1821c1821d Kodeksu pracy. Wynika z nich m.in., iż urlop rodzicielski jest udzielany:

  • jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia,
     
  • bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Przy czym w wymiarze do 16 tygodni można z niego skorzystać w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu, jednak nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

Za każdą część urlopu rodzicielskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński. Jeśli:

  • między poszczególnymi częściami urlopu rodzicielskiego nie było przerwy albo była ona krótsza od 3 pełnych miesięcy kalendarzowych albo
     
  • w przerwie pomiędzy poszczególnymi częściami urlopu pracownik korzystał także z innych świadczeń (np. wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego) bez przerwy albo przerwami jak wyżej,

podstawę jego wymiaru stanowi podstawa ostatnio wypłacanego zasiłku (odpowiednio macierzyńskiego lub innego).

Pracownica, o której mowa w pytaniu, zamierza skorzystać z części urlopu rodzicielskiego po 2 latach przerwy. Podstawę wymiaru należnego jej wówczas zasiłku macierzyńskiego powinno stanowić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres poprzedzający prawo do tego należnego po przerwie zasiłku (przykład 1), z zastrzeżeniem dotyczącym pobierania w międzyczasie także innych świadczeń (przykład 2).

Warto dodać, że okolicznością uzasadniającą ustalenie nowej podstawy wymiaru zasiłku jest także zmiana wymiaru czasu pracy, o czym stanowi art. 40 ustawy zasiłkowej.

Przykład 1

Pracownica, zatrudniona od 1 stycznia 2015 r., przebywała na urlopie rodzicielskim, udzielonym jej w niepełnym wymiarze, do 25 października 2017 r. Pozostałą jego część (16 tygodni) wykorzysta na swój wniosek począwszy od 30 grudnia 2019 r. W przerwie między tymi urlopami pracownica nie korzystała z żadnych świadczeń chorobowych. Tym samym postawę wymiaru należnego jej obecnie zasiłku macierzyńskiego trzeba ustalić na nowo. Stanowić ją będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy poprzedzających prawo do urlopu rodzicielskiego (zasiłku za okres tego urlopu), tj. za okres od grudnia 2018 r. do listopada 2019 r.


Przykład 2

Załóżmy, że pracownica z przykładu 1 między poszczególnymi okresami urlopu rodzicielskiego korzystała także z innych świadczeń chorobowych, tj.:

- w grudniu 2017 r. - z zasiłku opiekuńczego,
- w okresie od marca do września 2018 r. - z wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego,
- w październiku 2018 r. oraz w styczniu, marcu, czerwcu i lipcu 2019 r. - z zasiłku opiekuńczego oraz
- we wrześniu 2019 r. - z wynagrodzenia chorobowego.

Ponieważ przerwa między należnymi pracownicy świadczeniami była i jest krótsza od 3 pełnych miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru tych wszystkich świadczeń oraz należnego obecnie zasiłku macierzyńskiego stanowi ta sama podstawa, a więc przyjęta/ustalona do celów naliczenia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, zakończonego z dniem 25 października 2017 r.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.