Gazeta Podatkowa nr 75 (1741) z dnia 17.09.2020
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego obliczonego na kwotę poniżej 1.000 zł
Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę. Na początku sierpnia 2020 r. urodziła dziecko. Wystąpiła o urlop macierzyński i rodzicielski. Zasiłek macierzyński (za okres 52 tygodni) powinna więc otrzymać w wysokości 80% ustalonej podstawy zasiłku. Kwota netto wyniosła jednak mniej niż 1.000 zł. Czy brakującą kwotę uzupełnia pracodawca, czy ZUS? Czy pracownica musi złożyć jakiś wniosek w tej kwestii?
W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego (od stycznia 2016 r. wynoszącego 1.000 zł), kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Tak brzmi art. 31 ust. 3a ustawy zasiłkowej.
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego przysługuje w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu:
- macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- rodzicielskiego.
Osobami uprawnionymi do otrzymania podwyższenia zasiłku macierzyńskiego są osoby, które mają prawo do zasiłku macierzyńskiego, np. w związku z urodzeniem się dziecka. Ponadto podwyższenie przysługuje, zarówno gdy zasiłek macierzyński należny jest w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, w okresie urlopu wychowawczego, jak i wtedy, gdy przysługuje on za okres po ustaniu ubezpieczenia.
Podmiotem zobowiązanym do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego jest płatnik zasiłku macierzyńskiego. W przypadku gdy zasiłek jest wypłacany z więcej niż jednego tytułu, a jego wypłaty dokonują płatnicy składek, osoba uprawniona wskazuje płatnika składek zobowiązanego do naliczenia i wypłaty podwyższenia zasiłku. Jeżeli jednym z płatników zasiłku macierzyńskiego jest ZUS, do naliczenia i wypłaty podwyższenia zobowiązany jest ZUS.
Co ważne, podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest wypłacane bez wniosku ubezpieczonego, ale w oparciu m.in. o jego oświadczenie (patrz ramka).
Dokumentami niezbędnymi do wypłaty kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości 1.000 zł są:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|