Gazeta Podatkowa nr 13 (1888) z dnia 14.02.2022
Kiedy pracownicy przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego?
Gdy pracownica urodziła dziecko, dwa tygodnie po porodzie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Na tej podstawie wypłacałam jej zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Teraz pracownica zrezygnowała z części urlopu rodzicielskiego, oświadczając, iż ani ona, ani jej mąż nie wykorzystają już tego urlopu, jednocześnie domagając się wyrównania do 100% wypłaconego zasiłku macierzyńskiego. Czy faktycznie przysługuje jej takie wyrównanie?
Odpowiedź na pytanie Czytelniczki uzależniona jest od tego, jaką ostatecznie część urlopu rodzicielskiego pracownica wykorzysta.
Miesięczny zasiłek macierzyński należny pracownicy, która wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze złożyła nie później niż 21 dni po porodzie, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Jeśli natomiast pracownica nie ubiega się o urlop rodzicielski albo zrobi to w późniejszym terminie (np. pod koniec urlopu macierzyńskiego), wówczas miesięczny zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu wynosi odpowiednio:
- 100% podstawy wymiaru zasiłku - za okres:
- pełnego wymiaru (20 tygodni) urlopu macierzyńskiego oraz
- 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i
- 60% podstawy wymiaru zasiłku - za pozostały okres (26 tygodni) urlopu rodzicielskiego.
Stanowi o tym art. 31 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a) i pkt 2 oraz ust. 3 ustawy zasiłkowej z uwzględnieniem art. 180 § 1 pkt 1 i art. 1821a § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
Co prawda ustawodawca jednocześnie zastrzegł (w art. 31 ust. 4 ustawy zasiłkowej), iż w przypadku rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego istnieje możliwość wyrównania pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru zasiłku, jednak w przedstawionym przypadku wyłącznie:
- w razie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego:
- w pełnym wymiarze albo
- w wymiarze 26 tygodni oraz
- pod warunkiem niepobrania (np. przez ojca dziecka) zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.
Kalkulator stawki dziennej świadczenia chorobowego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Aby zatem pracownica, o której mowa w pytaniu, mogła otrzymać wyrównanie wypłaconego jej już zasiłku macierzyńskiego (w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku) do 100% podstawy jego wymiaru, wykorzystany przez nią urlop rodzicielski nie może przekraczać 6 tygodni (przykład - wariant I).
Jeśli jednak pracownica przebywała na tym urlopie dłużej niż przez 6 tygodni, to mimo oświadczenia, że jej mąż nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego, nie otrzyma żądanego wyrównania świadczenia (przykład - wariant II). Niewykorzystana przez nią część urlopu rodzicielskiego byłaby bowiem krótsza od wymaganych 26 tygodni.
Przykład Pracownica, która urodziła dziecko w dniu 10 sierpnia 2021 r., dwa tygodnie później (tj. w dniu 24 sierpnia 2021 r.) wystąpiła do swojego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W efekcie miała korzystać z:
z prawem do zasiłku macierzyńskiego w miesięcznej wysokości wynoszącej 80% podstawy jego wymiaru za cały okres odpowiadający tym urlopom. Jednak ostatecznie pracownica zrezygnowała z części urlopu rodzicielskiego, oświadczając, że jej mąż nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego/zasiłku za okres tego urlopu. Przyjmując, że: Wariant I - Pracownica zrezygnowała z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (po wykorzystaniu tylko 6 tygodni tego urlopu, tj. do 7 lutego 2022 r. włącznie), przysługuje jej wyrównanie wypłaconego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru, Wariant II - Pracownica zrezygnowała z urlopu rodzicielskiego dopiero po wykorzystaniu 16 tygodni tego urlopu (tj. do 18 kwietnia 2022 r.), nie może otrzymać stosownego wyrównania, mimo iż jej mąż nie skorzysta z pozostałej części (16 tygodni) urlopu rodzicielskiego/zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu. |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|