rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 13 (1888) z dnia 14.02.2022

Kiedy pracownicy przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego?

Gdy pracownica urodziła dziecko, dwa tygodnie po porodzie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Na tej podstawie wypłacałam jej zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Teraz pracownica zrezygnowała z części urlopu rodzicielskiego, oświadczając, iż ani ona, ani jej mąż nie wykorzystają już tego urlopu, jednocześnie domagając się wyrównania do 100% wypłaconego zasiłku macierzyńskiego. Czy faktycznie przysługuje jej takie wyrównanie?

Odpowiedź na pytanie Czytelniczki uzależniona jest od tego, jaką ostatecznie część urlopu rodzicielskiego pracownica wykorzysta.

Miesięczny zasiłek macierzyński należny pracownicy, która wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze złożyła nie później niż 21 dni po porodzie, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

Jeśli natomiast pracownica nie ubiega się o urlop rodzicielski albo zrobi to w późniejszym terminie (np. pod koniec urlopu macierzyńskiego), wówczas miesięczny zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu wynosi odpowiednio:

  • 100% podstawy wymiaru zasiłku - za okres:
    • pełnego wymiaru (20 tygodni) urlopu macierzyńskiego oraz
    • 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i
  • 60% podstawy wymiaru zasiłku - za pozostały okres (26 tygodni) urlopu rodzicielskiego.

Stanowi o tym art. 31 ust. 1, ust. 2 pkt 1 lit. a) i pkt 2 oraz ust. 3 ustawy zasiłkowej z uwzględnieniem art. 180 § 1 pkt 1art. 1821a § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).

Co prawda ustawodawca jednocześnie zastrzegł (w art. 31 ust. 4 ustawy zasiłkowej), iż w przypadku rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego istnieje możliwość wyrównania pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru zasiłku, jednak w przedstawionym przypadku wyłącznie:

  • w razie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego:
    • w pełnym wymiarze albo
    • w wymiarze 26 tygodni oraz
  • pod warunkiem niepobrania (np. przez ojca dziecka) zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.


Kalkulator stawki dziennej świadczenia chorobowego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.


Aby zatem pracownica, o której mowa w pytaniu, mogła otrzymać wyrównanie wypłaconego jej już zasiłku macierzyńskiego (w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku) do 100% podstawy jego wymiaru, wykorzystany przez nią urlop rodzicielski nie może przekraczać 6 tygodni (przykład - wariant I).

Jeśli jednak pracownica przebywała na tym urlopie dłużej niż przez 6 tygodni, to mimo oświadczenia, że jej mąż nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego, nie otrzyma żądanego wyrównania świadczenia (przykład - wariant II). Niewykorzystana przez nią część urlopu rodzicielskiego byłaby bowiem krótsza od wymaganych 26 tygodni.

Przykład

Pracownica, która urodziła dziecko w dniu 10 sierpnia 2021 r., dwa tygodnie później (tj. w dniu 24 sierpnia 2021 r.) wystąpiła do swojego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W efekcie miała korzystać z:

- urlopu macierzyńskiego w okresie od 10 sierpnia do 27 grudnia 2021 r. i
- urlopu rodzicielskiego w okresie od 28 grudnia 2021 r. do 8 sierpnia 2022 r.,

z prawem do zasiłku macierzyńskiego w miesięcznej wysokości wynoszącej 80% podstawy jego wymiaru za cały okres odpowiadający tym urlopom.

Jednak ostatecznie pracownica zrezygnowała z części urlopu rodzicielskiego, oświadczając, że jej mąż nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego/zasiłku za okres tego urlopu.

Przyjmując, że:

Wariant I - Pracownica zrezygnowała z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (po wykorzystaniu tylko 6 tygodni tego urlopu, tj. do 7 lutego 2022 r. włącznie), przysługuje jej wyrównanie wypłaconego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru,

Wariant II - Pracownica zrezygnowała z urlopu rodzicielskiego dopiero po wykorzystaniu 16 tygodni tego urlopu (tj. do 18 kwietnia 2022 r.), nie może otrzymać stosownego wyrównania, mimo iż jej mąż nie skorzysta z pozostałej części (16 tygodni) urlopu rodzicielskiego/zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.