Gazeta Podatkowa nr 90 (2069) z dnia 9.11.2023
Wystąpienie o zasiłek macierzyński a jego wysokość
Pracownica złożyła wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (jednocześnie) po 21 dniach od urodzenia dziecka. W jakiej wysokości w takiej sytuacji należy wypłacać jej zasiłek macierzyński - 100% czy 81,5%?
Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego m.in. urodziła dziecko. Prawo do takiego świadczenia wynika z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.
Jeśli chodzi o wysokość zasiłku macierzyńskiego, to od lat jest ona zróżnicowana i zasadniczo zależna od terminu wystąpienia o to świadczenie.
Po ostatniej zmianie ustawy zasiłkowej w omawianym zakresie, tj. od 26 kwietnia 2023 r., zamiast 100% i 60% podstawy wymiaru zasiłku za poszczególne okresy urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego albo 80% tej podstawy za pełny okres tych urlopów, wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego wynosi odpowiednio:
- 100% i 70% podstawy wymiaru zasiłku, co potwierdza art. 31 ust. 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej, a więc za okres urlopu:
- macierzyńskiego w wymiarze 100%,
- rodzicielskiego w wymiarze 70% ustalonej podstawy wymiaru zasiłku albo
- 81,5% takiej podstawy, w przypadku o którym mowa w art. 30a ustawy zasiłkowej, a więc gdy ubezpieczona - matka dziecka nie później niż 21 dni po porodzie złoży pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, z wyłączeniem okresu, o którym mowa w art. 1821a § 4 Kodeksu pracy, przysługującego ojcu dziecka.
Z dniem 26 kwietnia 2023 r. po zmianie przepisów zasiłek macierzyński może zatem przysługiwać w wysokości 100% i 70% albo 81,5% ustalonej podstawy wymiaru zasiłku.
Skoro pracownica, o której mowa w pytaniu, wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, zarówno za okres urlopu macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego po upływie 21 dni od dnia porodu, to zasiłek macierzyński za okres tych urlopów przysługuje jej w wysokości odpowiednio 100% i 70% podstawy wymiaru zasiłku, tj. za okres urlopu macierzyńskiego w wymiarze 100%, a za okres urlopu rodzicielskiego w wymiarze 70% ustalonej podstawy wymiaru zasiłku. Przy czym, jak wskazano wcześniej, nawet jeśli zasiłek macierzyński dla jednego z rodziców przysługuje w wysokości 81,5% podstawy jego wymiaru, to zasiłek taki za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w części przysługującej drugiemu rodzicowi dziecka wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku. Dodatkowo w przypadku niewykorzystania ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w pierwszym roku życia dziecka zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|