Gazeta Podatkowa nr 77 (1848) z dnia 27.09.2021
Dokumenty w sprawie zasiłku macierzyńskiego dla pracownika-ojca
Pracownik chce skorzystać z urlopu ojcowskiego. Pracuje u mnie bardzo długo, a jego dziecko urodziło się ponad 8 miesięcy temu. Nie jestem płatnikiem zasiłków dla swoich pracowników. Jakie dokumenty powinnam przekazać do ZUS, aby organ podjął wypłatę zasiłku macierzyńskiego dla pracownika?
Zasiłek macierzyński należny jest przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy, m.in. jako okres urlopu ojcowskiego. Miesięczny zasiłek macierzyński za taki okres wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeśli chodzi o urlop ojcowski, to jest on należny pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
- ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
- upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Z pytania wynika, że Czytelniczka nie posiada uprawnień płatnika zasiłku. Aby w takiej sytuacji pracownik nabył prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, płatnik składek powinien przekazać do ZUS:
- odpowiednio odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
- oświadczenie ubezpieczonego, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu,
- zaświadczenie płatnika składek zawierające informacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).
Stanowi o tym § 2 ust. 1 pkt 1 oraz § 26 pkt 1-2 wymienionego rozporządzenia.
Jeśli chodzi o zaświadczenie płatnika składek, to Czytelniczka może wykorzystać formularz Z-3. W dokumencie tym w bloku Informacje o pracowniku, wskaże, że udzieliła pracownikowi urlopu ojcowskiego, podając jednocześnie jego okres oraz datę złożenia wniosku o urlop. Natomiast oświadczenie ubezpieczonego, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu, pracownik Czytelniczki musi sporządzić samodzielnie (patrz: Przykładowe oświadczenie...). Do tych dwóch dokumentów Czytelniczka dołączy kopię odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka i potwierdzi ją za zgodność z oryginałem. Tak sporządzony komplet dokumentów Czytelniczka przekaże do ZUS.
Krzysztof Wąsowski ul. Bratkowa 4, 64-920 Piła |
Piła, dnia 15 września 2021 r. |
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Pile |
|
OŚWIADCZENIE | |
Niniejszym oświadczam, że zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, należnego mi z tytułu urodzenia się w dniu 14 stycznia 2021 r. mojego syna Bartosza, nie pobrałem z innego tytułu. | |
Krzysztof Wąsowski |
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|