rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (506) z dnia 10.04.2020

Zasiłek macierzyński w razie urodzenia dziecka w czasie świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownica po wykorzystaniu 270-dniowego okresu zasiłkowego otrzymała świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. Kilka dni po przejściu na to świadczenie urodziła dziecko. Czy ZUS uchyli decyzję przyznającą prawo do świadczenia, żeby mogła otrzymywać zasiłek macierzyński?

Decyzja ZUS nie zostanie uchylona. Wydano ją na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, zatem uchylenie mogłoby nastąpić wyłącznie po weryfikacji tego orzeczenia. Pomimo prawomocnej już decyzji o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego, od dnia urodzenia dziecka pracownicy przysługuje - zamiast świadczenia rehabilitacyjnego - zasiłek macierzyński. Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, osobie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (tu w czasie korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego), przysługuje zasiłek macierzyński. Jest on wypłacany przez okres ustalony w przepisach Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.

W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego pracownicy nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, pomimo że okres tego świadczenia (przyznanego decyzją ZUS) nie zostanie przerwany.

Przykład

Pracownicy po wyczerpaniu 270 dni zasiłkowych zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące (90 dni) od 3 grudnia 2019 r. do 1 marca 2020 r. W dniu 11 grudnia 2019 r. pracownica urodziła dziecko i w tym samym miesiącu złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Pracodawca wypłacił świadczenie rehabilitacyjne tylko do dnia poprzedzającego dzień porodu, tj. od 3 do 10 grudnia 2019 r. (8 dni). Począwszy od dnia porodu, pracownica jest uprawniona do urlopu macierzyńskiego i zasiłku. Pracodawca udzielił urlopu macierzyńskiego, a następnie urlopu rodzicielskiego od 11 grudnia 2019 r. do 8 grudnia 2020 r. Świadczenie rehabilitacyjne za 8 dni grudnia 2019 r. wynosiło 100% podstawy wymiaru, natomiast zasiłek macierzyński za cały okres (od 11 grudnia 2019 r. do 8 grudnia 2020 r.) jest wypłacany w wysokości 80% podstawy wymiaru.


Zwracamy uwagę! W myśl art. 180 § 4 K.p., pracownica może, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, zrezygnować z tego urlopu, o ile z pozostałej części skorzysta ojciec dziecka. Nie musi też wnioskować o urlop rodzicielski. Gdyby z uwagi na stan zdrowia zdecydowała się przerwać urlop macierzyński, to od następnego dnia pracodawca byłby zobowiązany podjąć wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego do wyczerpania okresu wskazanego w decyzji ZUS (w wysokości odpowiedniej do okresu pobieranego świadczenia, tj. 90% lub 75% podstawy wymiaru).

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.