rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 52 (1406) z dnia 29.06.2017

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Firma zatrudnia powyżej 30 pracowników, a tym samym jest uprawniona do wypłaty zasiłków. Jedna z pracownic, zatrudniona od sierpnia 2015 r. z minimalnym wynagrodzeniem, od czerwca 2016 r. była na zwolnieniu lekarskim (ciąża), a w styczniu 2017 r. urodziła dziecko. Czy prawidłowo liczę zasiłek macierzyński od podstawy 2.000 zł pomniejszonej o 13,71%? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1099388)

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych (w tym zasiłku macierzyńskiego) należnych pracownikowi obowiązują zasady określone w rozdziale 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Jedna z nich stanowi, iż podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Ponieważ, jak wynika z treści pytania, pracownica rozpoczęła urlop macierzyński bezpośrednio po okresie należnego zasiłku chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego zasiłku chorobowego. Tę natomiast, z uwagi na fakt, iż niezdolność do pracy ubezpieczonej powstała przed upływem pełnych 12 miesięcy zatrudnienia, w świetle art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej, należało ustalić w oparciu o wynagrodzenie wypłacone jej za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (przykład).


Kalkulator najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Biorąc pod uwagę, iż pracownica otrzymywała wynagrodzenie minimalne, będzie do niej miał zastosowanie również przepis art. 45 z uwzględnieniem art. 47 ustawy zasiłkowej. Stanowi on, iż podstawa wymiaru świadczenia chorobowego (w tym m.in. zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego) z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia. Gwarancja ta nie dotyczy jedynie ubezpieczonych będących pracownikami, do wynagrodzenia których nie mają zastosowania przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Zakładając, że pracownica została zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, należny jej zasiłek macierzyński słusznie ustalany jest od minimalnej podstawy wymiaru zasiłku wynoszącej od 1 stycznia 2017 r. 1.725,80 zł, zgodnie z wyliczeniem:

2.000 zł - 2.000 zł × 13,71% = 2.000 zł - 274,20 zł = 1.725,80 zł.

Jest tak oczywiście, o ile faktyczna podstawa wymiaru zasiłku okazała się niższa od tej wartości.

Przykład

Załóżmy, że pracownica, o której mowa w pytaniu:

- została zatrudniona z dniem 1 sierpnia 2015 r.,
- posiada wcześniejszy, co najmniej roczny staż pracy,
- z tytułu obecnego zatrudnienia otrzymywała wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze ustalone w kwocie minimalnej,
- stała się niezdolna do pracy w dniu 11 czerwca 2016 r.,
- urodziła dziecko w dniu 17 stycznia 2017 r.

Podstawę wymiaru należnych jej świadczeń chorobowych, tj. wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego, a następnie od dnia porodu zasiłku macierzyńskiego, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy, tj. za okres od sierpnia 2015 r. do maja 2016 r. Podstawa ta wynosi 1.553,22 zł, zgodnie z wyliczeniem:

M-c/rok Wynagrodzenie
otrzymane przez pracownicę za dany miesiąc wartość potrąconych składek finansowanych przez pracownika kwota uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku
(1) (2) (3) (4) = (2) - (3)
8/2015 1.750,00 zł 239,93 zł 1.510,07 zł
9/2015 1.750,00 zł 239,93 zł 1.510,07 zł
10/2015 1.750,00 zł 239,93 zł 1.510,07 zł
11/2015 1.750,00 zł 239,93 zł 1.510,07 zł
12/2015 1.750,00 zł 239,93 zł 1.510,07 zł
1/2016 1.850,00 zł 253,64 zł 1.596,36 zł
2/2016 1.850,00 zł 253,64 zł 1.596,36 zł
3/2016 1.850,00 zł 253,64 zł 1.596,36 zł
4/2016 1.850,00 zł 253,64 zł 1.596,36 zł
5/2016 1.850,00 zł 253,64 zł 1.596,36 zł
Razem 15.532,15 zł
Ilość uwzględnianych miesięcy 10
Podstawa wymiaru zasiłku
(tj. 15.532,15 zł : 10 = 1.553,22 zł)
1.553,22 zł

Ponieważ jednak ta faktyczna podstawa wymiaru zasiłku okazała się niższa od obowiązującej w danym okresie najniższej podstawy wymiaru świadczenia, była i nadal jest ona podnoszona do tej gwarantowanej, przewidzianej dla pracownicy wartości, wynoszącej dla poszczególnych świadczeń i okresów odpowiednio:

Rodzaj
należnego świadczenia
Okres
należnego
świadczenia
Faktyczna podstawa wymiaru
zasiłku
Obowiązująca
pracownicę
najniższa podstawa wymiaru zasiłku
wynagrodzenie
chorobowe
od 11.06 do 13.07.2016 r. 1.553,22 zł 1.596,36 zł
zasiłek
chorobowy
od 14.07 do 31.12.2016 r.
od 1 do 16.01.2017 r. 1.725,80 zł
zasiłek
macierzyński
od 17.01 do 31.12.2017 r.
od 1 do 15.01.2018 r. brak danych

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.