rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 32 (1177) z dnia 20.04.2015

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy pełni w zasadzie rolę rekompensaty utraconego zarobku. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy świadczenie przysługuje w takcie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Ustawodawca regulując kwestie związane z prawem do tego świadczenia określił, iż jest ono należne także osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Przyjąć należy, że zasiłek zabezpiecza wówczas osobę niezdolną do pracy przed ewentualnym brakiem możliwości dalszego zarobkowania w ramach nowego zatrudnienia. Płatnikiem takiego zasiłku jest wyłącznie ZUS. Dla niektórych zmieni się więc dotychczasowy płatnik, jak również wysokość zasiłku.

Zasiłek w trakcie ubezpieczenia

Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego w zasadzie bez względu na charakter podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Ma on bowiem znaczenie, jeżeli chodzi o długość tzw. okresu wyczekiwania. Mianowicie podlegający ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo - nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast podlegający dobrowolnie - po upływie 90 dni takiego nieprzerwanego ubezpieczenia. Przy czym do okresów ubezpieczenia chorobowego, odpowiednio 30- lub 90-dniowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni albo była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Wymienione kwestie wynikają z art. 4 ust. 1-2 oraz art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową.

Jednak od tej reguły są wyjątki. W kwestii prawa do zasiłku chorobowego ustawodawca wskazał, iż od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego przysługuje on:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
     
  • jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
     
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
     
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Tak stanowi art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej.

Jak wynika z komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, prezentowanego na stronie internetowej tej instytucji www.zus.pl, okres niezdolności do pracy z powodu choroby, za który ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku chorobowego (albo wynagrodzenia chorobowego w przypadku pracownika) z powodu nieprzepracowania okresu wyczekiwania, przy ustalaniu okresu wyczekiwania traktuje się na równi z okresem ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego osobie, która stała się niezdolna do pracy:

  • w czasie trwania tytułu ubezpieczenia i niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie po ustaniu wymienionego tytułu (przykład 1) lub
     
  • po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.

W drugim z wymienionych przypadków zasiłek chorobowy przysługuje na zasadach określonych w art. 7 ustawy zasiłkowej, a więc osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia, jeżeli niezdolność ta trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:

  • 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
     
  • 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (przykład 2).

Przy czym osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nabędą prawo do zasiłku za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego tylko wówczas, gdy ustanie tego ubezpieczenia nastąpi wskutek ustania tytułu ubezpieczenia (przykład 3).

Co istotne, ustawodawca w art. 13 ustawy zasiłkowej wskazał okoliczności, które powodują, iż z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (patrz ramka).

Okoliczności, po zaistnieniu których za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy nie przysługuje

Zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy:

    • ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,

    • kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,

    • nie nabyła prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia, w przypadkach określonych w art. 4 ust. 1 ustawy zasiłkowej,

  • jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Ponadto zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało po wyczerpaniu prawa do zasiłku chorobowego.

Przykład 1

Pani Marianna była zatrudniona w ramach umowy o pracę na czas określony, tj. do dnia 31 marca 2015 r. W dniu 11 marca 2015 r. przy wykonywaniu prac domowych skręciła nogę. Lekarz udzielający pani Mariannie pierwszej pomocy wystawił jej zwolnienie lekarskie od pracy na okres od 12 marca do 12 kwietnia 2015 r.

Za okres od 12 do 31 marca 2015 r. zasiłek chorobowy pani Mariannie wypłacił pracodawca. W 2015 r. pracownica wykorzystała już 14-dniowy okres niezdolności do pracy, za który przysługiwało jej wynagrodzenie chorobowe. Ponieważ po ustaniu zatrudnienia nie zaszły okoliczności pozbawiające zainteresowaną uprawnień do zasiłku za okres po ustaniu zatrudnienia, określone w art. 13 ustawy zasiłkowej, za okres od 1 do 12 kwietnia 2015 r. wypłaty zasiłku chorobowego dokonał ZUS.

Pracownica nabyła więc prawo do zasiłku chorobowego za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim.


Przykład 2

Pan Jan był zatrudniony do 31 stycznia 2015 r. W okresie od 16 lutego do 31 marca 2015 r. chorował, przy czym nie była to choroba zakaźna. Pomimo otrzymania od lekarza leczącego na wskazany okres zwolnienia lekarskiego, pan Jan nie otrzymał zasiłku chorobowego. Stał się on bowiem niezdolny do pracy po upływie 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, dokładnie w 16. dniu.


Przykład 3

Pan Mariusz prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i z tego tytułu do dnia 5 marca 2015 r. podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Z dniem 6 marca 2015 r. został wyłączony z tego ubezpieczenia na własną prośbę. Od 16 marca 2015 r. stał się niezdolny do pracy.

Pomimo że niezdolność do pracy powstała w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego, pan Mariusz nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Na wniosek pana Mariusza ustało ubezpieczenie chorobowe, nie ustał natomiast tytuł ubezpieczenia chorobowego. Zainteresowany prowadzi bowiem nadal pozarolniczą działalność gospodarczą.

Podstawa wymiaru zasiłku

Aby ustalić wysokość należnego zasiłku chorobowego, niezbędną czynnością jest ustalenie tzw. podstawy wymiaru zasiłku.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu:

  • będącemu pracownikiem - stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone,
     
  • niebędącemu pracownikiem - stanowi przychód,

za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli jednak niezdolność do pracy powstała przed upływem wymienionego 12-miesięcznego okresu, wówczas podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi odpowiednio przeciętne miesięczne wynagrodzenie lub przychód za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Przy czym podstawę wymiaru zasiłku ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia (przychodu) uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Tak wynika z art. 36 ust. 1-2, 4 oraz art. 48 ustawy zasiłkowej.

W przypadku ustalania wysokości należnego zasiłku chorobowego w trakcie ubezpieczenia chorobowego ustawodawca nie przewidział ograniczenia podstawy jego wymiaru do jakiejkolwiek kwoty. Wręcz przeciwnie, w stosunku do ubezpieczonych będących pracownikami zagwarantował, stosowny do okresu zatrudnienia i wymiaru czasu pracy, odpowiedni jej poziom (art. 45 ustawy zasiłkowej).

Ograniczenie podstawy

O ile w trakcie trwania ubezpieczenia podstawa wymiaru przysługującego zasiłku chorobowego będzie stanowiła określoną, odpowiednio obliczoną kwotę niepodlegającą ograniczeniu, to w przypadku podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego ustawodawca wprowadził stosowny jej limit kwotowy.

Wskazana podstawa wymiaru nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwota ta ustalana jest miesięcznie, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych. Obowiązuje ona poczynając od 3. miesiąca kwartału kalendarzowego przez okres kolejnych 3 miesięcy. Stanowi o tym art. 46 ustawy zasiłkowej.

Kwota stanowiąca odpowiednio ograniczoną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ulega zmianie zawsze poczynając od marca, czerwca, września i grudnia danego roku kalendarzowego (patrz tabela). Obowiązuje wówczas w okresie od:

  • marca do maja bieżącego roku kalendarzowego,
     
  • czerwca do sierpnia bieżącego roku kalendarzowego,
     
  • września do listopada bieżącego roku kalendarzowego,
     
  • grudnia bieżącego roku do lutego następnego roku kalendarzowego.

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego ustala oraz wypłaca jednostka organizacyjna ZUS, co do zasady, właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do takiego zasiłku.

Kwota ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego
Okres
obowiązywania
Kwota
stanowiąca 100% przeciętnego wynagrodzenia
Kwartał, z którego przyjęto kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia Podstawa prawna
od 1 września
do 30 listopada 2014 r.
3.739,97 zł II kwartał 2014 r.

Mon. Pol. z 2014 r. poz. 682

od 1 grudnia 2014 r. do 28 lutego 2015 r. 3.781,14 zł III kwartał 2014 r.

Mon. Pol. z 2014 r. poz. 1077

od 1 marca
do 31 maja 2015 r.
3.942,67 zł IV kwartał 2014 r.

Mon. Pol. z 2015 r. poz. 181

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159)

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.