rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (428) z dnia 10.01.2017

Zasiłek chorobowy dla pracownika 50+ za czas pobytu w szpitalu

Pracownik, który w 2016 r. ukończył 50 lat, przebywa w szpitalu. W jaki sposób obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego? Nadmieniamy, że zostanie on wypisany ze szpitala dopiero w pierwszych dniach lutego 2017 r.

Pracownik, który wiek 50 lat ukończył najpóźniej w roku poprzedzającym niezdolność do pracy, zachowuje prawo do wynagrodzenia za pierwsze 14 dni choroby trwającej w roku kalendarzowym (art. 92 § 1 pkt 1 K.p.). Począwszy od 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym przysługuje mu zasiłek chorobowy.

Wynagrodzenie za czas choroby, finansowane przez pracodawcę, wypłaca się w wysokości nie niższej niż 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru, także gdy niezdolność do pracy przypada na czas pobytu w szpitalu. Wyższe wynagrodzenie chorobowe przysługuje, gdy tak stanowią przepisy wewnątrzzakładowe obowiązujące u danego pracodawcy lub zachodzą okoliczności określone przepisami Kodeksu pracy (np. choroba przypada na okres ciąży lub powstała wskutek wypadku w drodze do lub z pracy).

Miesięczny zasiłek chorobowy, co do zasady, również wynosi 80% podstawy wymiaru, z tym jednak, że za okres pobytu w szpitalu wypłaca się go w wysokości 70% tej podstawy (art. 11 ust. 1 i 1a ustawy zasiłkowej). Przy czym pracownikowi 50+ zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu przypadający od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, wypłaca się w wysokości 80% podstawy wymiaru (dopiero od 34. dnia choroby 70% podstawy wymiaru).

Ważne: Dla pracownika, który ukończył 50 lat co najmniej w roku poprzedzającym niezdolność do pracy, zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15. do 33. dnia choroby w roku kalendarzowym wynosi 80% podstawy wymiaru.

Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo poddaniem się badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów (oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów), bądź przypada na okres ciąży, to zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego zawsze przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru - także za dni pobytu w szpitalu.

Przykład

Pracownik w wieku 51 lat stał się niezdolny do pracy z powodu choroby powstałej na skutek wypadku komunikacyjnego i od 2 stycznia 2017 r. przebywa w szpitalu.

Przyjmujemy, że pracownik zostanie wypisany ze szpitala 6 lutego 2017 r. (po 36 dniach). Z tytułu tej niezdolności do pracy pracodawca wypłaci:

  • wynagrodzenie chorobowe od 2 do 15 stycznia 2017 r. (14 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru,
     
  • zasiłek chorobowy od 16 stycznia do 3 lutego 2017 r. (19 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru (od 15. do 33. dnia choroby w roku kalendarzowym przypadającej na czas pobytu w szpitalu),
     
  • zasiłek chorobowy od 4 do 6 lutego 2017 r. (3 dni) w wysokości 70% podstawy wymiaru.
Przykład

Pracownik w wieku 51 lat jest niezdolny do pracy z powodu choroby od 2 stycznia do 10 lutego 2017 r. (40 dni). Pobyt w szpitalu przypada na okres od 2 do 20 stycznia 2017 r. (19 dni) i od 6 do 8 lutego 2017 r. (3 dni).

Za czas choroby pracodawca wypłaci wynagrodzenie chorobowe od 2 do 15 stycznia 2017 r. (14 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru, a następnie zasiłek chorobowy:

  • od 16 stycznia do 5 lutego 2017 r. (21 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru (w tym także za dni pobytu w szpitalu od 16 do 20 stycznia 2017 r.),
     
  • od 6 do 8 lutego 2017 r. (3 dni) w wysokości 70% podstawy wymiaru,
     
  • od 9 do 10 lutego 2017 r. (2 dni) w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Zwracamy uwagę! Przy ustalaniu okresu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, o którym mowa wyżej, nie uwzględnia się okresu niezdolności do pracy z powodu choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Za ten okres pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (por. ust. 46 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.