rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 76 (1326) z dnia 22.09.2016

Zasiłek chorobowy z tytułu umowy cywilnoprawnej

Przedsiębiorca zawarł ze studentką umowę zlecenia na okres od 1 września 2015 r. do 31 października 2017 r. Dnia 28 czerwca br. zleceniobiorczyni obroniła pracę magisterską, w związku z tym od 29 czerwca br. została zgłoszona do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalno-rentowego, natomiast do ubezpieczenia chorobowego zadeklarowała chęć przystąpienia od 4 sierpnia 2016 r. Czy zleceniobiorczyni, jako absolwentka szkoły wyższej, z tytułu choroby uzyska zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania? Jeśli tak, to czy płatnik składek, jako uprawniony do wypłaty świadczeń, powinien wypłacić jej zasiłek chorobowy od 4 sierpnia br., tj. od momentu przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego? Jak wynika z wystawionego przez szpital zwolnienia, zleceniobiorczyni stała się niezdolna do pracy od 2 sierpnia 2016 r.

Dla celów uzyskania zasiłku chorobowego wymagane jest posiadanie przez osobę ubezpieczoną odpowiedniego okresu wyczekiwania, który dla podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie wynosi co najmniej 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje dopiero po upływie wskazanego okresu. Tak wynika z art. 4 ust. 1 pk 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Jedynie w okolicznościach wymienionych w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, a więc bez okresu wyczekiwania. Ma to miejsce m.in. w przypadku:

  • absolwentów szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
     
  • gdy niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
     
  • ubezpieczonych obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

W kwestii poruszanej przez Czytelnika pomocny dla rozstrzygnięcia jest komentarz ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępny na stronie internetowej www.zus.pl (patrz ramka).

Z przedstawionego przez Czytelnika stanu faktycznego wynika, że 28 czerwca 2016 r. zleceniobiorczyni obroniła pracę magisterską. Dla uzyskania prawa do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania, a więc od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu niezdolności do pracy powstałej w trakcie ubezpieczenia chorobowego, musiałaby ona przystąpić do tego ubezpieczenia w nieprzekraczalnym terminie 90 dni od dnia złożenia egzaminu dyplomowego (a więc najpóźniej 26 września 2016 r.), co też uczyniła.

Zleceniobiorczyni przystąpiła jednak do ubezpieczenia chorobowego w trakcie trwania niezdolności do pracy. Z tego też powodu nie nabędzie ona prawa do zasiłku chorobowego z tytułu obecnej niezdolności do pracy. Czytelnik nie może więc dokonać wypłaty tego świadczenia nawet tak jak sugeruje od dnia 4 sierpnia 2016 r., tj. od dnia przystąpienia przez zleceniobiorczynię do ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy przysługuje bowiem ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (art. 6 ustawy zasiłkowej) albo należny jest na zasadach określonych w art. 7 ustawy zasiłkowej, gdy niezdolność do pracy powstanie po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 13 tego aktu prawnego.


Zasiłek chorobowy należny jest z tytułu niezdolności do pracy, która powstała nie wcześniej niż w dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

 

Kiedy zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy absolwentom szkół?

Absolwentom szkół zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, jeżeli zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do tego ubezpieczenia w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły, tj. od daty podanej w świadectwie.

Absolwentom szkół wyższych zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, jeżeli zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia złożenia egzaminu dyplomowego, natomiast w przypadku kierunków: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii - od daty złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a kierunku farmacja - od daty zaliczenia ostatniej przewidzianej w planie studiów praktyki.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.