rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
30 kwietnia 2018 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań za 2017 r.: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz oświadczenia PIT-OP
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 92 (1446) z dnia 16.11.2017

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego także dla ojca dziecka

Moja żona po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego zamierza wrócić do pracy. Wówczas ja wystąpię do ZUS z wnioskiem o zasiłek macierzyński za pozostały okres urlopu rodzicielskiego. Obawiam się jednak, że świadczenie to będzie bardzo niskie. Opłacam bowiem składki na ubezpieczenia społeczne (w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) na preferencyjnych zasadach, a ponadto zasiłek macierzyński będzie mi przysługiwał w wysokości 60% podstawy jego wymiaru. Moja znajoma w podobnej sytuacji otrzymywała podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do 1.000 zł. Czy takie podwyższenie przysługuje również mężczyznom?

TAK. Przy ustalaniu uprawnień do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego istotne jest, za okres jakiego urlopu świadczenie to przysługuje oraz w jakiej wysokości. Płeć ubezpieczonego nie ma tu znaczenia.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.

Ustawodawca, określając w art. 31 ustawy zasiłkowej wysokość zasiłku macierzyńskiego, która wynosi odpowiednio 100% i 60% lub 80% podstawy wymiaru zasiłku, jednocześnie zagwarantował minimalną jego wartość. W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, określonego w ustawie o świadczeniach rodzinnych, a więc od 1.000 zł, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego.

W sytuacji gdy zasiłek macierzyński przysługuje za część miesiąca, jego podwyższenie ustala się proporcjonalnie do okresu, za który jest on wypłacany.

Przy czym, jak zaznacza ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, podwyższenie to nie przysługuje ubezpieczonemu pobierającemu zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego oraz osobie pobierającej zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Jak w wynika z treści pytania, Czytelnik zamierza skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres przewidziany przepisami K.p. jako okres urlopu rodzicielskiego. Zatem w razie gdy jego wysokość po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych okaże się niższa od 1.000 zł lub jego proporcji obliczonej dla niepełnego miesiąca, ZUS (będący płatnikiem zasiłku) dokona jego podwyższenia do tej gwarantowanej wartości.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek macierzyński:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60