rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (357) z dnia 1.02.2014

Ustalenie wysokości zasiłku chorobowego dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne

1) Czy przy obliczaniu zasiłku chorobowego przysługującego zleceniobiorcy, podlegającemu ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, należy uzupełnić przychód za miesiąc, w którym nie wykonywał on umowy z powodu absencji chorobowej, za którą otrzymał zasiłek? Nadmieniamy, że przerwa w niezdolności do pracy trwała dłużej niż 3 miesiące kalendarzowe.

Nie. W myśl art. 50 ustawy zasiłkowej, jeżeli w miesiącach poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy z powodu choroby przychód zleceniobiorcy uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy w okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

  • wyłącza się przychód za miesiące, w których wykonywał on pracę przez mniej niż połowę miesiąca,
     
  • przyjmuje się faktycznie uzyskany przychód za miesiące, w których praca była wykonywana przez co najmniej połowę miesiąca.

Przykład

Umowa zlecenia została zawarta na okres od 1 lutego 2013 r. do 30 kwietnia 2014 r. (w umowie określono przychód w wysokości 2.000 zł). Z tego tytułu zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. W okresie od 3 do 10 stycznia 2014 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru zasiłku stanowił przeciętny miesięczny przychód za okres od lutego do grudnia 2013 r. W tym czasie umowa nie była wykonywana przez 10 dni kwietnia 2013 r. (z powodu choroby nieuprawniającej do zasiłku chorobowego), w związku z czym przychód za ten miesiąc uległ obniżeniu i wyniósł 1.340 zł. Pomimo tego został uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie uzyskanej.

Podstawa wymiaru zasiłku wyniosła 1.674,03 zł, zgodnie z wyliczeniem:

(2.000 zł - 274,20 zł) x 10 m-cy = 17.258 zł,

(1.340 zł - 183,71 zł) x 1 m-c = 1.156,29 zł,

(17.258 zł + 1.156,29 zł) : 11 m-cy = 1.674,03 zł.


Przychód zleceniobiorcy, przyjęty do obliczenia zasiłku chorobowego, podlega uzupełnieniu, gdy:

  • niezdolność do pracy powstała przed upływem miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego oraz
     
  • ustanie ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu nastąpiło w okresie nieprzekraczającym 30 dni od powstania obecnego ubezpieczenia chorobowego.

Oczywiście powyższe dotyczy zleceniobiorcy, który posiada wymagany okres wyczekiwania, czyli łącznie 90 dni ubezpieczenia chorobowego. W takim przypadku do obliczenia zasiłku chorobowego przyjmuje się przychód zleceniobiorcy za pierwszy miesiąc ubezpieczenia, po uzupełnieniu do pełnej miesięcznej kwoty, od której zostałaby opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe, gdyby osoba ta podlegała ubezpieczeniu chorobowemu przez pełny miesiąc kalendarzowy (art. 49 ust. 2 ustawy zasiłkowej).


2) Zleceniobiorca zgłosił wniosek o wyłączenie go z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z końcem listopada 2013 r. Od połowy grudnia 2013 r. ponownie przystąpił do tego ubezpieczenia. Jeszcze w grudniu 2013 r. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy dla celów obliczenia zasiłku chorobowego należy uzupełnić przychód za grudzień 2013 r.?

Nie. W sytuacji przedstawionej w pytaniu przerwa w ubezpieczeniu chorobowym co prawda nie przekroczyła 30 dni, ale w czasie jej trwania nadal istniał tytuł do ubezpieczenia chorobowego. Nie można więc potraktować tego jako ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, którego występowanie powoduje uzupełnienie przychodu przed przyjęciem go do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku. Wysokość zasiłku chorobowego należy obliczyć na zasadach określonych w art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej. Zgodnie z powołanym przepisem podstawę wymiaru zasiłku stanowi:

  • kwota przychodu określona w umowie przypadająca na grudzień 2013 r., jeśli odpłatność za wykonywanie umowy zlecenia określono kwotowo,
     
  • kwota przeciętnego miesięcznego przychodu innych ubezpieczonych, z którymi płatnik składek zawarł takie same lub podobne umowy za grudzień 2013 r. (tj. miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku) jeśli odpłatność za wykonywanie umowy określono w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie,

pomniejszone o kwotę odpowiadającą 13,71%.

Ubezpieczenie chorobowe z innego tytułu, którego występowanie powoduje możliwość uzupełnienia przychodu przyjętego do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku, oznacza m.in. ubezpieczenie chorobowe przypadające przed przerwą trwającą nie dłużej niż 30 dni, jeżeli po przerwie ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia przez tego samego płatnika składek. Może to więc być sytuacja, w której zakończyło się wykonywanie umowy zlecenia (a tym samym ustał tytuł tego ubezpieczenia) i po przerwie nieprzekraczającej 30 dni zawarto nową umowę zlecenia.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń

KALKULATORY

Narzędzia księgowego i kadrowego

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.