rozliczanie wynagrodzeń, składki ZUS, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 102 (1352) z dnia 22.12.2016

Chorobowe dla pracownika w nowym okresie zasiłkowym

W 2016 r. pracownik był niezdolny do pracy pobierając z tego tytułu najpierw przysługujące mu wynagrodzenie chorobowe (za 33 dni), a następnie zasiłek chorobowy. Łącznie świadczenie zostało wypłacone za 182 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik świadczył pracę przez niespełna 4 miesiące. Na początku grudnia br. dostarczył zwolnienie lekarskie potwierdzające jego niezdolność do pracy od 1 do 11 grudnia 2016 r. Czy otwierając nowy okres zasiłkowy powinnam rozpocząć wypłatę przysługującej mu należności od wynagrodzenia chorobowego?

NIE. Ubezpieczeni będący pracownikami za pierwsze w roku kalendarzowym dni niezdolności do pracy zachowują prawo do wynagrodzenia chorobowego. Wymiar okresu, za który ono przysługuje, zależy od wieku pracownika. Pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, wynagrodzenie chorobowe należne jest do 14 dni w roku kalendarzowym. Młodszy pracownik, tj. taki, który nie osiągnął wskazanego wieku, zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym. Szczegółowo kwestie te określa art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666).

Świadczenie chorobowe związane z niezdolnością do pracy ubezpieczonego może być wypłacane zasadniczo przez okres zasiłkowy trwający 182 dni. W przypadku pracownika do wskazanego okresu zasiłkowego (obliczanego na zasadach wskazanych w art. 9 ustawy zasiłkowej) wlicza się m.in. okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę.

Wynagrodzenie chorobowe za określoną liczbę dni odpowiednią do wieku pracownika rozlicza się w ciągu danego roku kalendarzowego. Przy ustalaniu przysługującego limitu 14 lub 33 dni nie ma znaczenia ewentualna przerwa w niezdolności do pracy, jak również zmiana pracodawcy. Jeśli pracownik w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał przysługujący mu limit wynagrodzenia chorobowego, to przy ponownej niezdolności do pracy uprawniającej go do wypłaty świadczenia chorobowego w ramach nowego okresu zasiłkowego w ciągu tego samego roku kalendarzowego przysługuje mu od razu zasiłek chorobowy.

Skoro pracownik Czytelniczki w 2016 r. pobrał już wynagrodzenie chorobowe za 33 dni, to z racji obecnej niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy.

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.Zasilki.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Zasady ustalania prawa do zasiłków i innych świadczeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.